неділя, 07 січня 2024 16:02

Де і як зберігати капусту взимку: найкращі методи

Де і як зберігати капусту взимку: найкращі методи
Є багато способів зберігати капусту взимку. Фото: agro-business.com.ua

Наприкінці зими знайти на ринку чи в магазині свіжу капусту майже неможливо.

Якщо капусту зберігати неправильно, вона втратить до кінця зими значну частину вітамінів, стане рихлою і позбавленою смаку. Тому важливо знати, як і де зберігати капусту взимку, щоб вона залишалась свіжою до весни. Про найпоширеніші методи зберігання капусти пише Gazeta.ua.

Для зберігання на зиму найкраще підійдуть середньо і пізньостиглі сорти капусти, вегетаційний період яких становить від 90-100 днів і вище. Ранньостиглі сорти, що дозрівають вже на початку або в середині літа для зберігання в погребі не підходять. Їх потрібно спожити протягом 2-3 місяців після збирання. Ідеально зберігатися будуть сорти, які дозрівають в кінці літа або восени. Така капуста буде добре зберігатися в погребі. Її також можна консервувати.

Найкраще для зберігання взимку підходять так пізньостиглі сорти, як Зимівля та Московська пізня та середньостиглі та середньопізні сорти ‒ Золотий гектар 1422, Надія, Подарунок, Харківська зимова.

Якщо не знаєте, якого сорту ваша капуста, наприклад, купили її на ринку, зверніть увагу на форму качана. Найкраще зберігаються щільні округлі і злегка приплюснуті качани середнього розміру. А пухкі і довгасті будуть псуватися набагато швидше.

Коли і як збирати капусту

Щоб капуста добре зберігалася взимку, її потрібно вчасно і правильно збирати. Урожай капусти рекомендують збирати наприкінці літа або з середини осені. Це залежить від сорту.

Для збирання капусти обирають теплий сонячний день. Її потрібно акуратно викопати лопатою, корінці та кочерижки відразу зрізати не потрібно, їх лише очищають від грудок землі. Зібраний урожай потрібно перебрати, очистити пошкоджені листи, залишивши 2-3 покривних. Відразу ж можна відсортувати дрібні качани, оскільки вони підуть в їжу в першу чергу.

Якщо качан почав підгнивати або його погризли шкідники, слід його прибирати. Перед закладанням капусти на зберігання качани потрібно просушити впродовж однієї-двох діб в приміщенні або під навісом. Потім, у залежності від способу зберігання, можна або зрізати корінці гострим ножем, або залишити їх так, як є.

Щоб капуста в погребі довго не псувалась, там потрібно забезпечити оптимальний мікроклімат. Температура взимку не повинна виходити за межі ‒1... +2℃, а вологість повинна підтримуватися на рівні 90-98%. Слід також подбати, щоб у погребі не було гризунів. Перед закладкою на зберігання врожаю потрібно також добре просушити стіни погреба. Можна їх обробити антисептиком, побілити розчином негашеного вапна.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як зберігати гарбузи взимку: перевірені способи

Зберігання капусти в ящиках

Найпростіше капусту в погребі тримати в ящиках. Для цього слід повністю зрізати у качанів кочерижки, видалити зіпсоване листя і закласти капусту у великі дерев'яні ящики. Краще, якщо вони будуть з отворами ‒ тоді там добре циркулюватиме повітря. Ящики ставлять на невеликі підставки. При цьому закривати їх кришками не потрібно.

Овочева піраміда

Із капусти можна спорудити піраміду. Потрібно зробити в погребі дерев'яну площадку висотою 7-10 сантиметрів від підлоги. Між дошками настилу повинні залишатися невеликі зазори. На цей настил прямокутником викладають найбільші і хороші качани, а на них в шаховому порядку ‒ менші качани й так далі. Таким чином вийде капустяна "піраміда". Такий спосіб забезпечить добре циркулювання повітря між качанами. Вживати овочі потрібно, починаючи з верхніх рівнів.

Капуста у піску

У такому випадку капусту потрібно скласти в дерев'яні ящики і пересипати піском. Можна також насипати на підлогу погребу товстий шар піску й в нього укласти качани.

Паперові обгортки

Для зберігання капусти можна використати обгортки в кілька шарів м'якого паперу, наприклад, газетного. Папір не дозволить качанам стикатися. Це також створить додаткову теплоізоляцію, захистить від світла і вологи. Однак, варто врахувати, що друкарська фарба містить свинець і шкідливі для здоров'я речовини, тому для першого шару краще використовувати простий білий папір. Обмотані папером качани можна скласти в мішки і зберігати в підвалі чи погребі.

Харчова плівка

Найефективніший спосіб зберігання капусти взимку в погребі чи підвалі ‒ у харчовій плівці. Кожен качан щільно обмотують декількома шарами плівки. Поліетилен добре прилипає і дозволить запакувати кожен овоч акуратно і якісно. Цей спосіб зберігання характерний гігієнічністю і хорошою вологонепроникністю. Загорнуті в плівку качани потрібно скласти в ящик або розкласти на полицях. У такому вигляді капусту можна зберегти аж до весни.

Капуста на мотузці

Зберігати капусту можна на мотузці під стелею Цей спосіб вважають найефективнішим. Якщо плануєте такими чином зберігати капусту, то корінці відрізати не потрібно. Під стелею погреба слід прибити товсту дерев'яну дошку. Відстань до найближчої стіни має бути не менше 30 сантиметрів. Потім в бічну поверхню дошки вбийте на однаковій відстані один від одного цвяхи середньої величини. Між цвяхами повинен проходити найбільший качан. До кожного качана потрібно прив'язати мотузку, а її другий кінець примотати до цвяха. Цей спосіб зберігання ідеальний для капусти. Усі качани добре провітрюватиметься і не стикатимуться один з одним.

Час збирання буряків залежить від погодних умов. Але викопати їх потрібно до перших заморозків. Якщо ж осінь дощова, то краще забрати урожай раніше, адже вологі буряки погано зберігатимуться й можуть гнити.

Щоб морква довго зберігалася взимку, її потрібно вчасно і правильно зібрати. До того ж, є певні правила підготовки моркви до зберігання. Кілька порад зібрала Gazeta.ua.

Зараз ви читаєте новину «Де і як зберігати капусту взимку: найкращі методи». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі