Імпорт овочів минулого місяця зріс до 41,5 тис. т із початку року. Це вдвічі більше, ніж у квітні 2010-го. Причиною цього є значне зростання цін на картоплю, капусту, помідори, цибулю, моркву і столовий буряк, вважає експерт "Українського клубу аграрного бізнесу" Роман Сластьон, 24 роки:
— Овочі стають дефіцитним товаром, хоч їх виробництво не зменшилося порівняно з минулим роком. Торік значна частина врожаю вимерзла в непристосованих сховищах. А остання зима була м'яка. Тому причина дефіциту інша — втрати на етапі зберігання і транспортування від виробника до споживача. Близько 30–40 відсотків урожаю загубили по дорозі.
Як уникнути таких втрат?
— Основну частину овочів вирощують у приватних господарствах. Це дрібнотоварне виробництво. Зберегти врожай селянам ніде, на сучасні сховища з режимами вологості й температури нема ресурсів. А це перше, що потрібно будувати в аграрному секторі.
Іще один вихід — створювати обслуговуючі кооперативи, що зберігали б, переробляли і транспортували б сільськогосподарську продукцію. Значно покращило б ситуацію розгортання оптових ринків із великими сховищами. Тут уже бракує ініціативи не виробникам, а бізнес-середовищу.
Бізнес не бачить прибавливості агровиробництва?
— Виробництво та зберігання овочів раніше не було рентабельним. Зацікавлення цим ринком останнім часом зросло. Але за рік-два змінити кардинально ситуацію не вдасться.
Ми імпортуємо овочі першого набору, що традиційно виробляли самі. На нашому дефіциті гріють руки іноземні виробники. Тому стрибки цін повторюватимуться.
Коментарі