Урядовий законопроект про ринок земель депутати відклали для повторного розгляду. Мораторій на продаж ріллі спливає 31 грудня 2011-го.
— Подовження мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення у попередні роки депутати мотивували тим, що немає законодавства про державний земельний кадастр і ринок землі, — говорить доктор економічних наук Ольга Попова, 51 рік, з Інституту економіки та прогнозування. — З одного боку, це породило тіньові схеми продажу землі. А з іншого — скасовувати мораторій досі зарано, бо не ухвалений пакет інших необхідних законів. Насамперед про земельний кадастр. Кадастровий моніторинг депутати подовжили до 2015 року. Міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк заявив, що мораторій на продаж треба подовжити до 2013-го. Для повноцінного функціонування ринку потрібні не тільки карти земель, а й електронна версія кадастру.
Чи мораторій гальмує розвиток сільського господарства?
— Він заважає модернізувати аграрний сектор за рахунок інвестицій. Якщо мораторій скасувати, аграріям потрібно буде спочатку вкласти гроші у купівлю ріллі. І тільки потім можна буде говорити про модернізацію виробництва. Зробити це одночасно фермери не зможуть — бракує коштів навіть на викуп землі. Урядовці кажуть, що грошима допоможе державний земельний банк, який планують заснувати. Але досі не відомо, за якими відсотками будуть у ньому позики. Тепер середній розмір ставок банківських кредитів — 18 відсотків. Для аграріїв їх варто знизити бодай наполовину.
Якщо мораторій не подовжать, що нас чекає?
— Масове обезземелення селян і створення класу власників великих ділянок — латифундистів. Майже 40 відсотків сільськогосподарських угідь приватної власності можуть перейти в одні руки. Навіть якщо для фізичної особи встановлять обмеження у 5 чи 10 тисяч гектарів, його можна обійти. Скажімо, оформляючи купівлю землі на членів родини, родичів, друзів, підставних осіб.
У перші місяці після скасування мораторію земля коштуватиме дешево. До 15 відсотків власників паїв живуть у містах і вже думають, як продати свої ділянки. Та й селяни-пенсіонери, яким не вистачає грошей на ліки, навчання дітей чи весілля онуків, ладні будуть першими продати паї. Схожа ситуація була, коли люди позбувалися ділянок біля Буковеля та в інших мальовничих місцях у Карпатах. Продали задешево, тепер шкодують.
Цілком можливо, що вітчизняні бізнесмени скуповуватимуть чорноземи, аби потім перепродати за вищою ціною іноземним інвесторам.
Як державі звести до мінімуму ці ризики?
— Варто було би зробити пілотний проект продажу землі. Запровадити в одній-двох областях чи окремих регіонах, подивитися на наслідки. А потім ухвалити законодавство.
26 700 000
гектарів ріллі перебувають у приватній власності
3 700 000
гектарів землі належать державі. Іще 1,8 млн га становлять невитребувані паї, а 1,4 млн га — землі, які не перейшли спадкоємцям після смерті власника. Якби їх продати чи здати в оренду, держава отримала б, за підрахунками Держземагентства, 5 млрд грн щороку.
Коментарі