Експерти вважають доопрацьований варіант пенсійної реформи більш прийнятним для українців. Проте припускають, що деякі його позиції можуть спробувати заблокувати чиновники.
Володимир Фесенко, голова Центру прикладних політичних досліджень "Пента":
— Обмеження максимальних пенсій — це один із механізмів, покликаних якщо не зняти соціальну напругу в суспільстві, то підтвердити соціальну спрямованість реформи.
Проте я не впевнений, що з цим рішенням погодяться самі віп-чиновники. Спроби обмежити величезні пенсії вже були. Але Конституційний суд — а його судді отримують дуже великі пенсії, значно більші за депутатські, — сказав "ні". Бо таке обмеження порушує їхні конституційні права і статтю Основого закону, що не дозволяє знижувати соціальні стандарти. Ось такий егоїстичний підхід.
Це просто абсурд і кричущий прояв соціальної несправедливості. У цьому плані я позицію уряду абсолютно підтримую: альтернативи проведенню пенсійної реформи немає. Це дуже непроста дилема для влади. Нинішні проблеми Пенсійного фонду і ті, які на нього чекають у недалекому майбутньому, на слуху вже не один рік. Так чи інакше реформу потрібно буде проводити. В іншому випадку система пенсійного забезпечення буде зруйнована.
Олександр Жолудь, експерт Центру перспективних досліджень:
— Відтермінування пенсійної реформи тільки погіршить ситуацію. Точка неповернення вже пройдена. Пенсійний фонд має дефіцит, що зростатиме й далі. Питання не в тому, що буде краще, якщо ми зробимо реформу. Питання в тому, що буде гірше, якщо ми її не зробимо.
Ганна Вахітова, професор Київської школи економіки:
— Обмеження максимального розміру пенсій для нинішніх і майбутніх пенсіонерів на рівні десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних будуть сприйняті позитивно. Які і запровадження залежності пенсій народних депутатів і високопоставлених чиновників від максимальної суми, з якої сплачується єдиний соцвнесок. Такі обмеження будуть сприйняті як більш справедливі порівняно з поточною ситуацією. Адже існує великий розрив між доходами держслужбовців вищих категорій та працівниками інших галузей. А запропоновані заходи так чи інакше прирівняють або хоча б наблизять нардепів до звичайних громадян. Це сприятиме більш позитивному сприйняттю реформи українцями.
Олена Бєлан, головний економіст "Драгон Кепітал":
— Доопрацьований документ справляє позитивне враження. У ньому введені компенсатори для тих, хто виходитиме на пенсію пізніше: 0,5 відсотка нарахованої пенсії за кожен додатковий місяць до п'яти років і 0,75 відсотка — понад п'ять років. Це додаткові стимули для людей, які продовжують працювати після досягнення пенсійного віку.
Коментарі