У суспільстві немає порозуміння щодо Української повстанської армії, бо не сформована єдина політична нація, вважає історик 35-річний Іван Патриляк. Він — автор книжки "Перемога або смерть: український визвольний рух у 1939-1960 роках".
— УПА — не єдине історичне питання, щодо якого немає консенсусу. Не досягли його і стосовно постаті Богдана Хмельницького, участі українців у Першій світовій війні, значення УНР, Директорії, Гетьманату. В європейських розвинутих суспільствах, як правило, є згода щодо значення історичних подій такого рівня.
Єдина політична нація повинна мати три ознаки — спільний погляд на минуле, спільне розуміння сучасного і спільне бачення майбутнього. А у нас досі є дві нації — українська та російсько-радянська.
Чому УПА є найбільшим суспільним подразником?
— Досі існують багато стереотипів і міфів, які формувалися в радянську епоху і впливали на настрої людей. Учасників тих подій, з обох сторін, передали спогади і своє бачення дітям, онукам. Тому через 50-70 років, якщо сформуємо єдину політичну націю, ця тема не буде така гостра. У Польщі також різне ставлення до Армії Крайової. Але ніхто не заперечує необхідність її існування.
У нас же люди, які не визнають УПА, кажуть: злочинною була боротьба за українську державу. Для них усі, хто боровся за неї, — підривав національний російський проект. Погляд на історію може бути різний. Проте не можна ставити під сумнів необхідність боротися за незалежність під час поневолення країни.
Якщо ці питання не вдасться узгодити в суспільстві, якою стане Україна через 20-30 років?
— Її не буде. До чого спонукає гуманітарна політика чинної влади? Що Україна є продуктом двох світів — українського та російського, чи малоросійського. Якщо забрати українську складову — історичну, національну, тоді постає питання: на яких підставах існує держава? Якщо цей народ розмовляє російською мовою, однієї віри з росіянами, ходить до однієї церкви, дивиться одне телебачення, має одних національних героїв, то чому це не росіяни? Неукраїнською Україна бути не може, вона буде Росією.
Як виробити спільний український погляд?
— Ми перебуваємо скоріше на межі зникнення. Українцям треба боротися за перемогу української влади. Тільки за допомогою держави можна виховати або перевиховати суспільство. Один якісний історичний фільм зробить більше, ніж мільйони хороших книжок, яких ніхто не читає. Коли Голлівуд зняв "Відважне серце", у Шотландії був сплеск націоналізму, вони почали рухатися до більшої автономії. Без повноцінної підтримки влади процес формування української нації триватиме ще 150-200 років. Просвітництво, наука можуть "розставити крапки" над усіма суперечливими питаннями, такими, як УПА.
Чи варто пропагувати тему УПА на Сході України?
— Сьогодні у нас немає влади. Але є митці, бізнесмени, меценати. Чому б заможним українцям не дати грошей на хороше кіно? Та ніхто ж не дає. Краще поставити собі золотий унітаз.
Коментарі
1234