Колишній уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова виїхала за кордон. Прокуратура звинувачує її у фальсифікації акта щодо тілесних ушкоджень Юлії Тимошенко.
— Карпачова тричі ставала уповноваженою, бо завжди була гнучким політиком, зберігала відносну незалежність і вміла виживати за різних влад, — розповідає керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, 53 роки. — У неї були попервах непрості стосунки з президентом Леонідом Кучмою. Так само — з Віктором Ющенком, коли він став главою держави. Її відносини з "регіоналами" можна назвати романом. Їхнє зближення почалося після того, як вона звернула увагу на ситуацію з арештом Бориса Колеснікова та Євгена Кушнарьова 2005 року. "Регіонали" віддячили Ніні Іванівні другим місцем у партійному списку на парламентських виборах 2007-го. Вона пішла на це, щоб підстрахуватися, бо не мала впевненості, що залишиться на посаді уповноваженої. Але залишилася, зумівши знайти спільну мову і з Ющенком, і з Тимошенко, і з Януковичем.
Чому у Карпачової виник конфлікт із "регіоналами"?
— Її грубо усунули з посади, на якій вона перебувала 14 років. Можна було попрощатися з нею більш гуманно і толерантно. Подякувати за працю, нагородити. Запропонувати якусь почесну посаду. Тоді б такого конфлікту не сталося. Мені здається, Карпачова сподівалася, що перший провал Лутковської дасть їй шанс. Але не вийшло. Тоді вона від образи пішла на такий демарш — зробила в камері фото синців Юлії Тимошенко та акт медичної експертизи. Можливо, хотіла гучно грюкнути дверима на прощання і продемонструвати свою незалежність. З іншого боку, вона подивилася на ув'язнену екс-прем'єрку по-людськи і по-жіночому.
Але тепер, у свою чергу, образилися "регіонали". Вони таких вчинків не прощають. Почалася помста.
Чи серйозно переслідуватимуть Карпачову? Чому вона змушена виїхати за кордон?
— Очевидно, не захотіла ризикувати своєю свободою. "Регіонали" зараз виступають зі спекулятивними заявами на її адресу, часто необґрунтованими. Та це політики, їм треба щось говорити. Дивують дії Генпрокуратури. Ну треба ж учитися на власних помилках. У наших правоохоронців і так великі проблеми у зв'язку зі справами Тимошенко й Луценка. А тут іще з'являється інформація про переслідування людини, яка нещодавно була омбудсменом і сприяла розвитку ситуації з побиттям екс-прем'єрки.
"Регіонали" кажуть, що Карпачовій пообіцяли місце в партійному списку опозиції на парламентських виборах.
— Не думаю, що їй заздалегідь обіцяли. Зараз, коли події так розгортаються, то, може, щось і пообіцяють.
Карпачова теж шукатиме якогось захисту. Але вона не опозиціонерка і політично та ідеологічно ближча до "регіоналів", ніж до "бютівців". Однак у нас було чимало випадків, коли людина змушена через обставини робити різкі повороти в політичному житті й навіть ставати опозиціонером. Ця інтрига розв'яжеться, коли стартує парламентська кампанія.
Україну на Заході звинувачують у погіршенні прав людини за нинішньої влади. Є в цьому якась частка вини колишнього омбудсмена?
— Напевно, що Карпачова могла зробити більше. Але треба віддати їй належне, що вона створила інститут уповноваженого з нуля. Головна проблема в тому, що в наших умовах фактично поліцейської держави вага прокуратури з радянських часів завжди була більшою за вагу всіх правозахисних інстанцій. Змагатися маленькому відомству омбудсмена з потужною репресивною машиною прокуратури й пенітенціарної системи непросто. Карпачова у цій боротьбі перемогти не могла. Але їй вдавалося зберігати відносну незалежність своєї інституції.
Що буде тепер з інститутом Уповноваженого з прав людини?
— Зараз є ризик зменшення його ваги і статусу. Він може стати філіалом Міністерства юстиції. Валерія Лутковська має зберегти відносну незалежність відомства, модернізувати його з урахуванням західного досвіду. Але головним повинен бути захист прав людей. В Україні є масові порушення соціальних і трудових прав, жахлива ситуація у СІЗО та колоніях. Поліцейський характер нашої правоохоронної системи зберігається всі 20 років незалежності. Кардинально реформувати її може тільки влада.
Поновила права 0,8 відсотка громадян
— Головним позитивом у діяльності Ніни Карпачової була розбудова інституту уповноваженого з прав людини, — каже експерт Харківської правозахисної групи Людмила Коваль, 57 років. — Вона домоглася фінансування, вибила приміщення, створила штат. Досить активною була на міжнародній арені.
Але в країні ступінь захищеності громадян не покращився, географія порушень прав людей не змінилася — як і раніше, лідерами є Донеччина, Луганщина й Дніпропетровщина. Карпачова не докладала зусиль для боротьби із системними порушеннями прав українців. Розгляд звернень громадян уповноваженою не мав чітких критеріїв. Неможливо було зрозуміти, чому одні справи вона брала до розгляду, а інші — ні. За результатами розглянутих Карпачовою справ поновлені права 0,8 відсотка громадян, які звернулися до неї. Вона здебільшого пересилала заяви по інших інстанціях. Подальша їх доля її не цікавила.
Коментарі
83