Конституційний суд заборонив одночасно балотуватися в нардепи за мажоритарним округом та за партійним списком. Це вдарить по політиках "другого ешелону", вважає експерт Першої рейтингової системи 35-річний Михайло Басараб:
— Вигода влади від цього рішення в тому, щоб спричинити певну знервованість і смуту в опозиційному таборі, — пояснює Басараб. — По-перше, численним представникам опозиції буде важко домовлятися між собою при розподілі округів чи місць у партійних списках. Друге, опозиціонерам просто неможливо зробити правильний вибір. Рішення йти по мажоритарному округу може закінчитися банальним зняттям кандидата з виборів. А очолити виборчий список і не подолати 5-відсотковий бар'єр — означає купити квиток на політичний "Титанік".
Рішення суду значно збільшило ризики для політиків, які не співпрацюють із владою.
Хто з політиків та партій програє найбільше?
— До групи ризику належить "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка, партія Литвина. Краща ситуація у Віталія Кличка. Але перед виборами його можуть облити брудом і це вплине на рейтинг.
Дуже делікатна ситуація для Олега Тягнибока. Його "Свобода" на сьогодні не має переконливих шансів. Тому керівництво партії спробує пошукати щастя в мажоритарних округах, де їхні позиції достатньо вагомі. З точки зору іміджу — це неправильно. Виходить, лідер не вірить у свою політичну силу. Але на терезах депутатство. У багатьох нерви не витримають.
Перемога комуністів в мажоритарних округах буде рідкісним винятком. Усі комуністи, які бажатимуть пройти до парламенту, використовуватимуть партійний список.
Як заборона подвійного балотування вплине на партії взагалі?
— Депутат, який переможе в мажоритарному окрузі, матиме всі підстави вважати себе самодостатнім політиком, не зобов'язаним партії. Такі створять значне незалежне політичне середовище в наступному парламенті.
Для виконавчої влади таке незалежне середовище в Раді вигідне?
— Звичайно. Між непідзвітними депутатами буде значно менше довіри, тому сформувати якусь цілісну опозицію буде складно. Апетити окремих кандидатів будуть набагато менші, ніж цілих політичних партій. Владі буде легше домовлятися конкретно з окремим депутатом або налаштовувати їх одне проти одного.
Як змінюються правила гри для бізнесменів, які йтимуть у депутати?
— Для них це також удар. Є розцінки на місця в списку всіх прохідних політичних сил. Якщо боротьба за місце в списку загострюється, діятиме закон ринку — ціна зростатиме.
Олігархи, які планували йти по мажоритарці, можуть зіштовхнутися з новими конкурентами — відомими політиками, які не пішли за списками. Зрозуміло, політики викладатимуться в цій боротьбі по повній. Бізнесменам буде дуже непросто перемогти. Бо той же Анатолій Гриценко може виграти мажоритарку в будь-кого.
Що означатиме не потрапляння до парламенту таких людей, як Тягнибок, Гриценко, Кличко?
— Це ослаблення всього депутатського корпусу. Я не маю ніяких ілюзій щодо цих політиків, але вважаю, що діячі другого ешелону мають мотивацію і шанс посунути лідерів першої ланки. Відсутність у парламенті Кличка, Гриценка, Тягнибока означатиме спокійний сон для топових політиків, які законсервують своє домінування у владі та опозиції.
Коментарі
111