Президент Віктор Янукович підписав закон про місцеві вибори 31 жовтня.
— Тепер усі невдоволені можуть оскаржувати новий закон у Конституційному суді. Для цього потрібні підписи 45 народних депутатів. Якщо суд визнає його неконституційним, вибори пройдуть за старим законом. Але це — неймовірний сценарій, — каже керівник Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко, 45 років.
Найбільше новий закон ударить по суспільству, бо не містить норми про самовисування кандидатів. Є великий відсоток електорату, який орієнтується на альтернативні структури й шанованих на місцях людей та громадських активістів. Проте він поза увагою політичних сил. Бо загальний рівень довіри до всіх разом узятих політиків є вкрай низький. Люди не бачать великої різниці, скажімо, між Арсенієм Яценюком, Анатолієм Гриценком чи ще кимось. Політики провели багато зустрічей, після яких довели, що домовлятися й об"єднуватися не планують. Кожен боротиметься за себе й переконуватиме, що він кращий.
Якби опозиційні політики хотіли діяти в інтересах своїх політичних програм і суспільства, вони вже давно об"єдналися з однією метою: мінімізувати здобуток Партії регіонів. А так Партія регіонів, яка готувала новий закон, закладала в нього все, щоб отримати максимальний результат. Сценарію оскарження результатів виборів вони не розглядають, бо повставляли палиці в колеса усім іншим.
Заборона для блоків, особливо іменних, брати участь у виборах — це конструктивна норма. Її треба було запровадити давно. А от заборона самовисуватися у мери навряд чи є порушенням Конституції. Коли в Україні перейшли на пропорційну систему виборів, Конституційний суд роз"яснив, що це не порушує прав людини. Це вибір законодавця — яку виборчу систему застосовувати.
Коментарі