Віктор Янукович підписав закон, який передбачає розділення функцій транспортування, розподілу і постачання природного газу.
— Мета ухвалення цього закону тривіальна — щоби було чим махати перед Євросоюзом, Енергетичною хартією і Сполученими Штатами. А на ділі знову підпишуть невигідні умови з російським "Газпромом", — каже 38-річний Валерій Боровик, голова правління альянсу "Нова енергія України". — Сам закон мало що важить. У дію його вводитимуть підзаконними актами і розпорядженнями уряду. Пануватиме залежність і корупція. У блискучу обгортку загорнуть бруд, який був і до того.
У законі взяли за основу застарілу європейську директиву і не врахували нової, яка унеможливлює доступ на ринок тих компаній, в яких не розділені видобуток, транспортування і продаж природного газу. Тому документ не захищає нас від поглинання "Газпромом". Цей монополіст об"єднує в одній компанії видобуток, транспортування і розподіл газу. Йому тепер дозволено прийти на наш ринок і завоювати значну його частину.
Пануватиме залежність і корупція
Іще одним мінусом нового закону є підвищення ролі Національної комісією регулювання електроенергетики. Було б непогано, якби НКРЕ працювала як незалежний орган. Тепер вона залишається підконтрольною уряду. Від підвищення регуляторних функції комісії держава посилює свої контрольні функції. А це не зовсім відповідає принципам ринкових відносин. Якщо тарифи і далі залежатимуть від волі чиновників і залишатимуться непрогнозовані, жодна інвестиційна компанія не фінансуватиме газову галузь, бо не зможе скласти план прогнозованого доходу.
Коментарі