Інститут Горшеніна провів міжнародне соціологічне дослідження "Студенти — образ майбутнього". Студентів України, Росії, Польщі, Казахстану опитували, у яких країнах вони хотіли б жити після закінчення навчання.
— Якби таке опитування провели за Радянського Союзу, то відсоток охочих виїхати за кордон був би близький до сотні, — припускає соціальний психолог Олег Покальчук, 55 років. — Молоді завжди здається, що десь краще. Що сама вона достатньо кваліфікована, щоб зайняти чиєсь місце на Заході. Це нормально з точки зору вікових особливостей. Як і бажання працювати менше за більші гроші — природне.
Із результатів опитування бачимо, що казахи — найбільші патріоти. Гадаю, тут спрацював географічний момент. Казахові ближче виїхати в Китай. А ця країна мало асоціюється з привабливим закордоном.
Спрацьовує й етнопсихологічний момент: українці більш демонстративні, а казахи, люди Сходу, — скритніші. Спитаєш нашого хлопця: хочеш виїхати? То він відповість: усі виїжджають, то і я поїду, бо тут нічого робити, усе погано і так далі. Так кажуть ті, хто не пробував зробити своє життя кращим. Натомість людина, яка надумала виїжджати, багато про це не розповідатиме. Накопичить грошей, спакує речі і тихо купить квиток.
Коментарі