четвер, 02 вересня 2021 05:30

Найближчі десятиліття нам доведеться битися на два фронти

У серпні 1961 року Радянський Союз збудував Берлінську стіну. Один із символів залізної завіси, що розділяла соцтабір і західний світ.

За 60 років нову стіну змушені зводити Польща й Литва. Вони намагаються відгородитися парканом від неадекватності Олександра Лукашенка. Білоруський режим привозить літаками мігрантів з Близького Сходу, а місцеві силовики допомагають їм нелегально перетнути кордон з Євросоюзом. Мінськ спеціально створює проблеми сусідам, щоб змусити їх піти на поступки та зняти санкції.

Доки Лукашенко мститься Європі, Москва готує окупований український Донбас до виборів у Держдуму. Місцевим жителям пропонують голосувати онлайн. Нові російські депутати будуть обрані зокрема й людьми з українськими паспортами. Росія плює на легітимність свого законодавчого органу. Вона більше не має наміру озиратися на здоровий глузд.

Простір політики в Росії зачищений. Усім, хто не пройшов перевірку ФСБ, заборонено брати участь у виборах. Кремль озброївся технологіями й відслідковує тих, хто виходив на протести. За незгоду можна розплатитися кар'єрою чи свободою.

Нам часто здається, що історія рухається тільки вперед. Що здобуті одного разу свободи продовжують жити у країні "за замовчуванням". Москва й Мінськ доводять, що це не так. Якщо за свободу нікому боротися — її завжди можуть забрати.

Тепер Київ опинився з одного боку залізної завіси, а Росія з Білоруссю — з іншого. Ця реальність не означає, що Україна позбулася внутрішніх проблем. Корупція, клановість, зловживання продовжують жити в нашій реальності. Але основна різниця в тому, що Україна знає про свої недоліки, а росіянам і білорусам ніде про свої проблеми прочитати. Українці можуть змінити владу, а їхнім сусідам з північного сходу дозволено свою владу тільки переобрати.

Останні 30 років Україна часто оглядалася на Мінськ і Москву. Захоплювалася тамтешнім ладом і зарплатами. Хвалила чужі дороги й журилася, що "сильна рука" дісталася комусь іншому. А виявилося, що і дороги, і лад можуть бути складовими диктатури.

Географічне сусідство не обіцяє нам спокою. Режими в Росії та Білорусі приречені сприймати Україну як цивілізаційного конкурента, який доводить, що свобода можлива. Це означає, що найближчі десятиліття нам доведеться битися на два фронти. Перемагати внутрішню ­неефективність і утримувати зовнішній периметр. Це максимальний рівень складності. Але інших опцій у нас немає. Минулого разу Берлінська стіна протрималася майже 30 років.

Зараз ви читаєте новину «Найближчі десятиліття нам доведеться битися на два фронти». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі