четвер, 11 лютого 2010 18:24

"Фальсифікації в другому турі істотно вплинули на результати виборів"

Фальсифікації на президентських виборах 2010 року не менш масштабні, ніж 2004-го. Але цього разу вони набагато витонченіші. Усе робиться не нахабно, а тишком-нишком. Основні методи – масштабне голосування вдома, підвезення "своїх" виборців автобусами і скоординовані маніпуляції з Державним реєстром виборців.

Найцинічніше волевиявлення виборців перекручували в Донецькій і Луганській областях, Криму, на Миколаївщині — в усьому південно-східному регіоні країни. Українські спостерігачі та члени виборчих комісій від БЮТ фіксували в південних і східних областях, де фактично владарює Партія регіонів, тисячі порушень.

Масового характеру набуло і так зване "підвезення виборців". Як розповів на прес-конференції в УНІАН член 130-го округу на Миколаївщині Михайло Міхней, регіоном "баражували" сотні автобусів із символікою "Регіонів". Туди запрошували всіх оповіщених і незнайомих. Просто в автобусах людей агітували голосувати за Януковича, при цьому наливали горілки та платили гроші. Тих, хто мав іншу точку зору, могли й вигнати із салону. Міхней продемонстрував десятки фотографій автобусів.  До окружної комісії надійшли масові скарги про підвезення, аудіо- та  відеосвідчення про підкуп виборців. Прокуратура на ці факти фактично не реагувала, із судів повертала скарги до комісій.

На думку Міхнея, у такий спосіб на Миколаївщині "взяли" 6–7% голосів. Автобуси супроводжували невідомі, які, побачивши спостерігачів, могли їх жорстоко побити. Водії протягом дня робили до 15–20 рейсів за обіцяних $200–300.

Як розповідає ще один член комісії в Миколаєві Євген Наконечний, до їхньої дільниці вже на восьму ранку підігнали "газелі", які що 15–20 хв. підвозили людей. Цим процесом керував один із членів виборчкому. На переконання Наконечного, тих, хто не визначився, легко купити за пляшку горілки.

Після виходу з дільниць людей питали, чи проголосували за Януковича, і після ствердної відповіді давали від 50 до 130 гривень

За свідченням Андрія Чекановича (член 129-го округу), по квартирах ходили люди, що пропонували пенсіонерам 1935 року народження і старшим проголосувати за Януковича. Після виходу з дільниць їх питали, чи проголосували за "регіонала", і після ствердної відповіді давали від 50 до 130 грн. Бувало, віддавали голоси й за неіснуючих людей.

Сотні автобусів із символікою Партії регіонів розвозили людей 132-м округом, розповів його представник від БЮТ Леонід Клименко. На його думку, це змогло додати 5–7% одному з претендентів.


Про таку саму схему підвезення виборців, але в Донецьку, говорить член відомого за деякими обставинами виборчого округу N44 Ольга Князєва. Взагалі в обласному центрі застосовували весь можливий спектр фальсифікацій. На Донеччині "проголосували" вдома понад 5% виборців – померлих і неіснуючих.

За словами Ольги, "проголосував" цілий будинок на вул. Купріна, 42 — а його немає в природі. Вносили до списків нежилі будови — школи, котельні тощо. Ці "голоси" теж було віддано за одного з кандидатів.

Цьому потурало місцеве обласне відділення Держреєстру — "охочим" воно дозволяло голосувати двічі-тричі. Як вважає Ольга Князєва, Держреєстр за такої ситуації — система фальсифікації на державному рівні.

Знамените твердження Йосипа Сталіна: "Важливо, не як голосують, а як рахують" — цілком справедливе для Донецька. Князєвій удалося розкрити одну з урн, де вона налічила 49 заяв для голосування вдома, написаних однією рукою. Ользі пригрозили, що від неї "не залишиться й мокрого сліду". На багатьох дільницях порахували чисті бюлетені.

Багато скарг про порушення не доходило до судів, а частину ті не розглядали. У половині донецьких округів, де головами були люди від Партії регіонів, у підписаних протоколах не було враховано окремої думки членів комісій від БЮТ стосовно підтасовувань. Це вдалося зробити лише в тих комісіях, де керували люди від Блоку Юлії Тимошенко.

Міжнародні спостерігачі, далекі від українських реалій, не знаються на наших схемах фальсифікацій. Канадські українці сиділи собі в теплих дільницях і не виходили з приміщення, коли їх просили зафіксувати підвезення виборців автобусами. За їхніми мірками, це вторгнення в особисте життя, за що в Північній Америці карають за законом.

Тих, котрі ходили по будинках по двоє з урнами, залякували невідомі. Можна уявити, що пережили члени виборчкомів, які, замість сидіти під охороною на дільницях, мусили піти по чужих домівках, де їх могли побити.

Ми чекаємо офіційного оголошення результатів виборів і офіційно почнемо процедуру оскарження

На дільницях міжнародні спостерігачі бачили гарну картинку: люди приходять, голосують. А всі маніпуляції коїлися за межами приміщень.

У Криму сфальсифікували чверть голосів за Януковича. Про це заявив народний депутат Андрій Сенченко.

— Те, що відбувається в Криму, інакше, як захопленням влади, не назвеш. У нас є факти на підтвердження того, що близько 200 тисяч голосів за Януковича такими не є.

Зі слів Сенченка, на дільницях зіпсовані бюлетені зараховували як голоси за "регіонала"; чимало фальсифікацій пов"язані з голосуванням удома. В одному з округів Криму кількість тих, що "голосували" у такий спосіб, перевищила 10%, а подекуди і 20%.

Як стверджує заступник міністра юстиції Євген Корнійчук, незаконно, без надання медичних довідок "проголосували" вдома понад 1,5 млн громадян.

Порушення виборчого законодавства мають системний характер, заявляє адвокат Сергій Власенко, котрий розбирав справи стосовно фальсифікацій 2004-го. І тепер, на його переконання, сфальсифіковано 10–12% голосів на користь Януковича.

У п"ятому виборчому окрузі (місто Керч) штабу Тимошенко вперше вдалося домогтися перерахунку голосів на 20-й виборчій дільниці.

— Після того з"ясувалося, що дані, які одержав Центвиборчком, дають Януковичу на 8 відсотків голосів більше, ніж він отримав насправді. Цей факт задокументовано, — говорить Олександр Турчинов, керівник виборчого штабу Юлії Тимошенко. З його слів, регіональним штабам БЮТ удалося добитися перерахунку голосів іще на шести дільницях.

— Це дозволяє говорити про системний і масштабний характер подібних порушень. Я заявляю про те, що в ході другого туру виборів були фальсифікації, які істотно вплинули на результати виборів та ставлять під сумніви підсумки голосування, — каже Турчинов.

— Ми чекаємо офіційного оголошення результатів виборів і офіційно почнемо процедуру оскарження. У нас усе згідно із законом, ми зібрали всі скарги, акти, протоколи, окремі думки. Усе зібрано і відправлено туди, куди необхідно, — заявляє заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем"якін.

Зараз ви читаєте новину «"Фальсифікації в другому турі істотно вплинули на результати виборів"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

13

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі