Найімовірніше, коаліцію після виборів створить Партія регіонів. Навколо неї об'єднаються депутати — мажоритарники, уважає політтехнолог Василь Стоякін, 40 років. "Регіонали" шукатимуть можливостей не включати до коаліції інші партії.
— Більшість мажоритарників вже прямо або опосередковано мають підтримку від Партії регіонів. Навіть ті, які зараз удають незалежних, після виборів співпрацюватимуть із "Регіонами", — каже експерт.
Чи можливі підкупи мажоритарників?
— Ні, здебільшого це люди заможні. Багато кандидатів отримали гроші на проведення виборів. Вони підконтрольні владі. Проте розповідей про підкуп буде чимало.
Як поводитимуться інші мажоритарники, такі, як Тетяна Монтян, Костянтин Усов?
— Їм пряма дорога в опозицію. Але вони там небажані гості. Тимошенко могла би прийняти Монтян у "Батьківщину", але у теперішнього керівництва фракції нема особливої охоти брати до себе конкурентів. Тому такі персонажі кучкуватимуться біля опозиції, але триматимуться окремо.
Які нові політичні сили ввійдуть до парламенту?
— УДАР, "Свобода". Перспективи партії Королевської ніхто серйозно не розглядає.
І "Свободі", й УДАРу закидають співпрацю з владою, олігархами. Наскільки це справедливо?
— Партія регіонів якоюсь мірою користувалася послугами "Свободи". Коли з'являються такі радикальні течії, це мобілізує виборця "Регіонів" та комуністів. Але "Свобода" це не проект Банкової. "Ударівців", з одного боку, звинувачують у зв'язку з групою мільярдера Дмитра Фірташа. З іншого, вони ідеологічно дуже близькі до "Регіонів". Програма УДАРу за багатьма пунктами збігається із програмою реформ президента і майже не збігається із програмою Об'єднаної опозиції. Справді, Кличко обіцяє, що не співпрацюватиме з Партією регіонів, але він і не говорить чітко про співпрацю з Об'єднаною опозицією. Якщо УДАР отримає більше голосів, ніж опозиція, він намагатиметься підписати угоди на своїх умовах.
Які шанси УДАРу взяти більше голосів, ніж опозиціонери?
— Це головна інтрига цих виборів. У більшості округів спостерігається досить цікава тенденція. Приходить "ніхто", звати його "ніяк" і каже: "Я від партії УДАР". Одразу ж отримує величезний стартовий рейтинг. Такого ніколи не було. Рейтинг мажоритарників завжди був нижчий за рейтинг партій, які їх висувають.
Чи будуть у парламенті сили, що розігруватимуть "золоту карту", — матимуть ключову кількість мандатів для вирішення долі голосувань?
— Якщо хтось нею і володітиме, то це комуністи. Але на Банковій "червоних" поки що не розглядають як рівноправних партнерів. Тому на союз із ними підуть тільки у крайній ситуації, якщо не зіб'ють більшість із мажоритарниками.
Якою буде позиція Євросоюзу?
— Вибори заздалегідь офіційно визнали недемократичними. Але "досить недемократичні" — це розмите формулювання. Воно може бути уточнене суворіше або м'якше. Багато що залежатиме від того, який результат отримає Партія регіонів. Що більше наберуть "регіонали", то жорсткіше відреагує Євросоюз.
Коментарі
14