Із генеральним директором київського "Динамо" ми зустрілися у нього вдома. Резо Чохонелідзе, 60 років, живе сам, в центрі столиці. У вітальні на стіні висять дві фотографії. На одній з автографом — Андрій Шевченко, на другій — Чохонелідзе з Шевченком і Григорієм Суркісом. Спілкуємося російською. Під час півторагодинної розмови Резо кілька разів відповідає на телефонні дзвінки італійською.
Дев"ять місяців тому ви прийшли в клуб. Що вдалося зробити за цей час?
— Передусім, оздоровити обстановку в команді. Коли приїхав до Києва, мене повели в їдальню. За одним столиком сиділи бразильці, за другим — серби, за третім — африканці, за четвертим — українці. Наступного дня я всіх розсадив упереміш. Певний час хлопці відчували дискомфорт, але потім почали спілкуватися один з одним.
Працюючи багато років у "Мілані", використовували досвід італійського суперклубу?
— Звісно! Наприклад, у питаннях харчування футболістів. Микола Зварич, наш кухар у Кончі-Заспі, на два дні їздив у Мілан до особистого кухаря Сильвіо Берлусконі. Нині в "Динамо" меню без жирів, майонезу, дріжджів, смаженого. Раніше доходило до того, що кухарі питали футболістів: "Що їстимете?". Як у трактирі, але це ж футбольна команда!
Тренер із фізичної підготовки Віченцо Пінколіні — ще одне італійське ноу-хау в "Динамо"?
— Пінколіні — це сьогоднішній день, але ми думаємо і про майбутнє. Тому запросили трьох випускників Київського інституту фізкультури. Це тямущі хлопці з червоними дипломами. Я відібрав їх із 200 кандидатів! Пінколіні вкаже їм потрібний напрям.
Повернімося в недалеке минуле. За вашої участі Андрій Шевченко опинився в "Мілані".
— Шеву я відстежував два роки. "Мілан" вкладав у цього гравця великі гроші ($25 млн. – ГПУ), я не міг помилитися. Потрібно було дізнатися про його сім"ю, ставлення до алкоголю й куріння. Чи не мав наслідків Чорнобиля, що позначилися на його здоров"ї?
З Андрієм швидко порозумілися?
— До підписання контракту ми навіть не були знайомі. Я діяв майже інкогніто. (Сміється). Познайомив нас Григорій Суркіс, коли до Києва приїхав гендиректор "Мілана" Арієдо Брайда і вручив Шеві футболку "россонери". "Усі, хто приходив до нашого клубу, вигравали "Золотий м"яч": Ван Бастен, Папен, Веа. Ти, Андрію, обов"язково станеш кращим в Європі", — слова Брайди виявилися пророчими.
Спочатку були Шеві за перекладача?
— В Андрія був свій перекладач. На зустрічах або вечірках я допомагав йому швидше адаптуватися до італійського життя. У вересні ми відзначали перший день народження Шеви в "Мілані". Приїхав Берлусконі, зібралися всі зірки. Співали, танцювали. Ліберієць Джорж Веа виконав запальну африканську пісню.
Що пили?
— Мінеральну воду та свіжовичавлений сік. Андрій був неабияк здивований. Наприкінці вечора сказав: "Резо, у нас уже через півтори години багато хто лежав би під столом".
Берлусконі згодом став хрещеним батьком Шеви.
— Такі люди народжуються раз на 100 років! Я іноді замислююся, як одна людина може поєднувати в собі стільки якостей. Він досяг успіху і в бізнесі, і в політиці. Синьйор Берлусконі блискучий шансоньє, чудово виконує італійські пісні. Він немов акумулятор, що заряджає всіх своєю енергією. Знаєте, кого Берлусконі після гри насамперед обіймає й цілує?
Зірок "Мілана". Мальдіні, наприклад.
— Ось і не вгадали. Насамперед Берлусконі вітає запасних, тих, хто не брав участі в грі.
Скандал в італійському футболі, що два роки тому отримав назву "кальчополі", надто ударив по репутації "Мілана"?
— Директор "Ювентуса" — Моджі підкуповував суддів проти "Мілана". Проте з нами він був завжди привітний, обнімався навіть.
За що ж "Мілан" покарали?
— Наш представник, який займався прийомом суддів, у телефонній розмові запитав одного з арбітрів: "Коли ви прибуваєте, щоб зустріти вас і відвезти в те ж саме місце". Йшлося про готель "Савой". Телефонні розмови прослуховували, люди у Федерації зачепилися за фразу "те ж саме місце". Через це "Мілан" розпочав чемпіонат із "мінус 8 очок".
Берлусконі хтось хотів помститися?
— Упевнений, що це було "замовлення" проти нього. Весною 2006-го Сильвіо програв вибори Романо Проді. "Ліві", що прийшли до влади, посадили свою людину у Федерації футболу Італії. Вона "попрацювала" три місяці, і встигла натворити ці "дива".
Відчуваю, досі за Міланом нудьгуєте?
— Нещодавно побачив у Кончі-Заспі Каху Каладзе в червоно-чорній футболці, промайнула думка, що знову на базі в Міланелло.
1948, 5 червня — Резо Чохонелідзе народився в місті Кутаїсі (Грузія)
1965 – потрапив до команди майстрів "Динамо" (Тбілісі)
1976 — переїздить до Ленінграда (нині – Санкт-Петербург), виступає за місцеве "Динамо"
1986 — закінчує Вищу школу тренерів в Москві й вирушає на стажування до Італії
1989 — отримує італійське громадянство
1994 — куратор "Мілана" в країнах Східної Європи
2007, 14 вересня — генеральний директор київського "Динамо"
Коментарі