середа, 10 червня 2015 18:25

Соловецький концтабір в рідкісних фотографіях 1982 року
19

Фото: photochronograph.ru

Соловки відомі за царських часів як місце заслання; за радянської влади - як перший концентраційний табір. Серед в'язнів на Соловках було чимало українців, більшість яких там і загинула.

Люди почали освоювати Соловецький архіпелаг близько 6-6,5 тисяч років тому (одні з найдавніших знахідок на Соловках датуються приблизно цим часом), але першими постійними мешканцями вважають старця Саватія та ченця Германа. Вони прийшли сюди 1429 року, хоча на островах до того вже існували так звані "тони" - тимчасові промислові поселення карелів.

У 1430-их роках на Соловецьких островах був заснований Спасо-Преображенський монастир Святих Зосими й Саватія, який згодом став культурним і релігійним центром півночі Росії. У кінці 16 століття він був перетворений на міцну фортецю. Відтоді монастир був також місцем заслання противників російського царизму й офіційного православ'я. В'язнів тримали переважно у вогких і позбавлених світла підземних келіях.

Після Жовтневої революції Соловецький монастир ліквідовано й перетворено на перший в СРСР концентраційний табір, куди засилали заручників та політв'язнів.

Згідно з декретом "Про табори примусової праці" 15 квітня 1919 року, на Соловецьких островах створено 1920-ту спеціальну систему таборів, яку названо "Соловецкий лагерь особого назначения" (СЛОН).

Кількість в'язнів, їхній соціальний склад та в'язничний режим у різні періоди змінювались. За НЕПу (1921–1927 роки) таборовий режим був менш суворий, умови праці порівняно легші. Кількість українських в'язнів була невелика. Це учасники визвольних змагань, діячі УНР, вояки та отамани повстанських загонів, духовенство тощо. Значно погіршилися умови на Соловках від часу першої п'ятирічки (1927-1932 роки), коли на каторгу було заслано тисячі українців, звинувачених у приналежності до СВУ, Українського Національного Центру та УВО.

За другої п'ятирічки (1932-1937 роки) на Соловках було ув'язнено низку партійних і державних діячів УРСР, письменників, науковців, митців.

У кінці 1938 року в'язнів вивезено із Соловецький островів до інших таборів (майже всіх їх доля невідома), а Соловки перетворено на військово-морську базу.

Зараз ви читаєте новину «Соловецький концтабір в рідкісних фотографіях 1982 року». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі