— Якщо ближчим часом у світі говоритимуть про Україну, то це будуть дві речі — арешт Юлії Тимошенко та Євро-2012, — каже харківський письменник Сергій Жадан, 37 років. Він упорядкував антологію "Письменники про футбол". До книжки потрапило 11 оповідань від "літературної збірної України": Юрія Андруховича, Андрія Бондаря, Юрія Винничука, Артема Чеха та інших.
— Я чесно попередив, що не люблю футбол. Але спокусився на гонорар, — говорить 40-річний письменник Андрій Кокотюха. — Не соромлюся зізнатися в двох речах: не люблю фільми Тарковського і коли 22 мужики м'яча по полю ганяють, замість картоплю збирати чи буряки. Моє оповідання "Ботан і його тренер" — про людину, яка не любить футбол, але змушена грати.
Герой оповідання харківського письменника 30-річного Олега Коцарева виходить на футбольне поле теж із примусу.
— Відбувається гра між викладачами й студентами,— розповідає автор. — Герой — вже немолодий викладач, якому мати не дозволяє полишати цю професію. А начальство погрожує звільнити всіх, хто не гратиме у футбол. Мій герой випадково забиває переможний м'яч.
У антології є оповідання "Пістон" написане російською. Його автор — вокаліст хіп-хоп гурту "ТНМК" Олександр "Фоззі" Сидоренко.
— Ми всі писали про сприйняття футболу ззовні, а Саша — про гру зсередини, — пояснює Жадан. — Мова його оповідання не зовсім російська, це харківська говірка. Колоритні діалоги багато втратили б при перекладі українською. Дуже цікаво було читати про Харків середини 1980-х. Не знав, що на стадіоні "Металіст" табло розробили на заводі Малишева, де танки випускають. Всередині табло сиділи двоє людей, які крутили педалі, аби змінювати літери й цифри. Потім для стадіону замовили електронне табло в Угорщині.
Книжка вийшла у харківському видавництві "Клуб сімейного дозвілля" накладом 10 тис. У книгарнях коштує 32 грн. 16 вересня на презентації антології у Львові футбольна письменницька збірна України зіграє проти збірної львівських літераторів.
Коментарі