Раз на місяць чорнобильці отримують безкоштовні ліки в аптеках. Чергу займають із ночі.
Минулої п'ятниці близько 6.00 біля аптеки №198 по вул. 30 років Перемоги в Черкасах зібралися 15 людей.
— Раніше збиралися до 60, — каже Микола Максимович, 53 роки. Прізвища не називає. Стоїть біля східців. — Але це ж по поліклініках розділили, то тепер менше. З нас чорнобильців зробили так: як опоросилася свиноматка і лежить, сісьок у неї 10, а свинок — 12. Ото яке втовпилося, те і всмоктнуло, а яке ні — не поїло. Так і в нас: хто приїхав серед ночі, то отримає ліки, а хто не потрапив у двадцятку, то вже все, виходять і рвуть тут рецепти.
Поруч стоїть жінка в довгому зимовому пальті й зеленій шапці. Потирає замерзлі руки. На вулиці близько 0°С. Тупцює.
— Під ранок стало холодніше, чим уночі, — говорить Людмила Чубай. — Я тут із двох ночі стою. Приїхала на таксі, в очереді вже шоста. Дають те, шо дешеве, а дороге — купляй сама. Мені від тиску треба препарат за 370 гривень, то ні разу не видали.
— Це вже практика, — відповідає Микола Максимович. — Те, що самі можемо купити, то нам дають безкоштовно. Тут 90 відсотків чорнобильців докуповують собі ліки. Дайте мені ту пенсію, яка за законом положена, і заберіть усі пільги. Нам стидно вже свої посвідчення показувати. Ті Тігіпки нагнітають соціальну обстановку, кажуть про якісь тисячі. У нас основна маса получають по 900 гривень пенсії, а лікарств треба накупити на 400–700 гривень. Не будеш пити ліки — не будеш жити. У кожного реактор кипить усередині, так його не видно.
— Та одмінять усі ці льготи, — махає рукою жінка, що стоїть на сходах.
— Ми сьогодні живемо в державі, де ще є кілька атомних станцій. Як бабахне, вже ніхто туди не поїде з нас. А тут стоять спеціалісти, які там працювали. Хто буде прикривати? Не поїде той, хто бачить, як із нами поводяться. А воно ще може бабахнуть, — говорить Микола Максимович.
О 7.10 виходить із маршрутки та йде до аптеки 70-річна Зінаїда Кирилівна.
— А що ж так мало? Розійшлися, чи що? — запитує. — Я чогось забулася, коли мені треба встати. Треба було в п'ять часов, щоб у пів шостого вийти. А я вийшла в шість, то получилося у пів сьомого. Оце ж уже стара, дурна. Раз була приїхала на таксі. 35 гривень заплатила і стояла 6 годин. Тепер чекаю маршрутки.
Помічає свою знайому і підходить до неї.
— Прочитала, що Янукович 1,5 мільйона гривень матеріальної допомоги отримав. За що? А нам по 100 видають. От забрати в них усі гроші та в бюджет покласти, а їм нашу пенсію дати, — міркує.
За кілька хвилин до людей підходить 65-річний Віктор Козаченко. Займає чергу і йде до знайомого.
— Вчера премьер-министр сказал: "Где брать деньги?". Любой ответит: "Забор товарища президента 7 миллионов, ноутбуки — 6 миллионов, вот и деньги", — загинає пальці.
О 7.30 до аптеки підходить завідувачка.
— О Боже, я не думала, що люди знову будуть із ночі стояти, — говорить Тетяна Вікторівна.
О 7.34 відчиняє аптеку. Усі заходять до приміщення грітися. Вільного місця майже немає. Дві жінки сідають на лаву. До каси підходить чоловік у сірій болоньєвій куртці.
— Я зайняв чергу із дев'яти вечора, — каже 60-річний Олександр. — Ждав до без 20 два, доки не прийшла інша людина й не зайняла чергу за мною. Бо мені треба на вісім годин бути на роботі.
Зінаїда Кирилівна шукає місце, щоб сісти.
— Аби стільчик винесли, — зітхає. — Це якби санітарочка прийшла. Вона тут добра.
Через кілька хвилин виходить техпрацівниця зі стільцем. Потім виносить іще два.
О 7.50 починають відпускати ліки. Пільговики дістають рецепти та посвідчення. Дехто виймає по три документи.
— Хто стоїть за варфаріном його немає. Тройки взагалі не зереєстровано в Україні, є лише 2,5,— оголошує Тетяна Вікторівна.
— Так надо было брать хоть такие, — відповідає жінка з черги. — В каждой аптеке есть. Я же покупаю. 88 гривен стоит.
— Вы заранее перезванивайте и говорите, что вам нужно, — відповідає завідувачка.
Кожному видають лише деякі ліки. До каси проштовхується чоловік.
— Ти казав, що я в черзі? — запитує першого біля каси. Той здивовано дивиться. — Мені діабетон треба. У п'ятій поліклініці немає.
— Так і тут тобі не видадуть, теж немає, — кидає хтось із черги.
Чоловік виходить з аптеки. На другій касі стоїть аптекарка, яка відпускає ліки звичайним відвідувачам.
Коментарі