У Черкасах тарифи на тепло й гарячу воду в новому опалювальному сезоні можуть зрости на 40%.
— Тарифи будуть підвищуватися завжди, — каже директор департаменту економічної політики та розвитку Черкас 33-річний Павло Карась. — Зросла ціна на газ на 50 відсотків і піднялася мінімальна заробітна плата. Це — два основні чинники, що тиснуть на тарифи.
Хто зможе претендувати на субсидію?
— Ті, в кого плата за компослуги перевищує 15 відсотків сукупного доходу родини (де є працездатні особи) та 10 відсотків — якщо сім"я складається винятково з пенсіонерів. З огляду на українські реалії, вже зараз можна прогнозувати, що найбільший удар від зростання тарифів припаде на середній клас. Візьмемо для прикладу сім"ю двох учителів, які, працюючи з ранку до вечора на півтори ставки, отримують у середньому разом 4,5 тисячі гривень. Субсидії їм не дадуть. Скоріш за все, не матимуть її й ті, хто працює і має земельну ділянку десь у селі. А також ті, хто, маючи стару машину, в кредит взяли нову. Це — неповний перелік обмежень для отримання субсидії, виписаних урядовцями.
Чи відповідає якість надання послуг тим грошам, які люди сплачують за них?
— За тепло — відповідає. Коли в когось температурний режим не витримується, це не означає, що низька якість послуги. Причиною можуть бути внутрішньобудинкові мережі. "Особливо розумні" мешканці переплановують систему опалення у себе в квартирі: виносять батареї на балкон, ставлять додаткові секції тощо. І їм, по великому рахунку, байдуже, що від таких дій не доотримують тепло сусідні квартири. Звісно, є й інші чинники. Приміром, ситуація з котельнею "Фотоприладу", де маніпулюють із подачею тепла. У результаті — багатоповерхівки по вулицях Корольова, Квіткова взимку періодично мерзнуть.
У міському бюджеті передбачені кошти на утеплення будинків? А може, альтернативою стане індивідуальне опалення в квартирах?
— Утеплювати власне житло можуть самі власники. І це буде цілком логічно. Оскільки в Черкасах 98,8 відсотка квартир — приватизовані. Тому абсолютно не правильно, щоб це робили СУБи за державні кошти. Щодо індивідуального опалення, зауважу: якщо в будинку діє центральне опалення, то ні про яке інше мова не може йти. До того — врахуйте: зараз газ підняли на 50 відсотків, із Нового року ще на 20, а в наступному році — ще на 50%. Тобто паливо для населення й промисловості по ціні буде однакове. Звідси запитання: чи вигідно буде платити захмарні ціни за індивідуальне опалення у власній оселі.
Скільки ви особисто платите за комунальні послуги?
— Я живу один в однокімнатній квартирі. Її площа 36 квадратних метрів. За комунальні послуги плачу через Інтернет. У середньому 250 гривень.
Павло Миколайович роздруковує з комп"ютера дані про тарифи. На калькуляторі підраховує, що за тепло влітку платив 45 гривень. Узимку було 131, а тепер — 221 гривня. За "куб" гарячої води було близько 10 гривень, тепер — близько 15. Без лічильника гаряча вода коштувала 31 гривню на особу, тепер — близько 50.
— Для мене плата за комунальні послуги збільшиться десь на 200 гривень. Із зарплатою в 5 тисяч гривень ситуація не є критичною. Хоч моя зарплата не переглядалася з 2006 року. Вважаю, без підвищення зарплат не зовсім справедливо підвищувати тарифи на компослуги. Тут повинні своє слово сказати профспілки.
Коментарі