Перед початком парламентської погоджувальної ради в понеділок до зали заходять три десятки депутатів від опозиції. Обступають стіл, за яким сидить голова Верховної Ради та двоє його заступників.
— У нас екстраординарна подія, — каже 38-річний Арсеній Яценюк, лідер фракції "Батьківщина". — 27 лютого було сфальшоване рішення Регламентного комітету, відповідно до якого Сергій Власенко позбавляється статусу члена парламенту. Воно незаконне.
— Ідемте до вас у кабінет розбиратися, що ви натворили, — звертається Арсеній Яценюк до спікера 66-річного Володимира Рибака. Той сидить у кріслі, підпирає рукою підборіддя. Дивиться спідлоба.
— Як керівники фракцій вирішать, так і буде, — відказує Рибак і звертається до "регіонала" Олександра Єфремова. — Будь ласка, Олександр Сергійович.
Той сидить за спинами опозиціонерів. Рибаку його не видно.
— Работаем ли мы по закону? — каже 58-річний Олександр Єфремов.
— Та ви взагалі повинні написати заяву про складення мандата, — каже йому Яценюк. Єфремов — член регламентного комітету.
— Только вместе с вами! — червоніє Єфремов.
— Із задоволенням, — посміхається Яценюк.
— Я предлагаю сделать это сегодня, — додає Єфремов.
Яценюк мовчить. Спікер просить керівників фракцій перейти до зали засідань на третій поверх і продовжити переговори.
"Регіонал" Володимир Мисик півтора тижня тому звернувся до керівництва парламенту з вимогою подати позов до Вищого адмінсуду на депутата від "Батьківщини" Сергія Власенка. Мовляв, той є сумісником — одночасно працює і народним депутатом, і адвокатом.
Власенко заявив, що він звернувся до Національної асоціації адвокатів із проханням анулювати його посвідчення. Тоді ж нібито зібрався й Регламентний комітет, члени якого проголосували за подання до суду. Спікер направив документ 28 лютого.
— Чому взялися за Власенка? — журналісти перепиняють Єфремова в коридорі.
— Потому что поступили документы по поводу его совмещения. По Закону "О статусе народного депутата" это запрещено.
Члени Регламентного комітету з табору опозиції розповідають, що їх не запросили на засідання, де обговорювали питання Власенка. Не запросили і його самого. Сперечаються півтори години з головою комітету Володимиром Макеєнком, керівником фракції "Регіонів" Олександром Єфремовим та спікером. Ті доводять, що рішення законне, є протокол засідання. Ні до чого не домовляються. Засідання Погоджувальної ради так і не розпочинається.
— Це так вони нас провокують. Думають, що ми будемо блокувати трибуну, — каже Яценюк.
Рибак пізніше розповідає, що, крім Власенка, пропонують позбавити мандата і члена фракції Партії регіонів, колишнього "бютівця" Андрія Веревського. Він — власник агрохолдингу "Кернел ґруп" — одного з найбільших виробників та експортерів олії.
Позбавлення мандата Сергія Власенка — це прагнення ускладнити життя й опозиції, і людині, яка ефективно захищає Юлію Тимошенко. Так уважає політолог 53-річний Олексій Гарань.
— Власенко стверджує, що подав заяву про припинення адвокатської діяльності, однак його не знято з реєстрації адвокатів. І це є свідченням планомірних дій влади. Водночас, Банкова зробила інший хід: подання щодо депутатів-бізнесменів від Партії регіонів, як Веревський. Скаже: от бачите, у нас все по-чесному. Та якщо "регіонал", займаючись підприємницькою діяльністю, справді чинить протизаконно, то щодо Власенка, з юридичної точки зору, є суперечності. Якщо в нього таки відберуть мандат, то Європа не повірить у "невибірковість" правосуддя в Україні. Вкотре Янукович показує: українська влада заявляє, що хоче асоціації з ЄС, і одночасно вдається до політичних маніпуляцій. Єдиний нюанс: тепер маніпулюють тонше, ніж було раніше.
8 лютого Вищий адмінсуд позбавив мандатів позафракційних Павла Балогу та Олександра Домбровського. Визнав недостовірними результати на округах, де ті перемогли.
Коментарі
4