— Путін розглядає Крим як непотоплюваний авіаносець і як військову фортецю, — каже екс-заступник голови Генштабу ЗСУ, генерал-лейтенант запасу Ігор Романенко, 65 років. — Це — своєрідний ядерний кулак, яким Росія загрожує світові. Ядерні боєголовки були і раніше в Криму у складі Чорноморського флоту, а Україна не контролювала їхнє ввезення.
Ядерні ракети в Криму можуть бути ефективні зі стратегічної точки зору?
— Розміщення цих боєголовок — загроза не тільки Україні, а й Європі. Але, на жаль, не всі в Європейському Союзі і НАТО чітко це розуміють, інакше допомагали б ефективніше.
Тільки погрозою застосувати тактичну ядерну зброю Путін зумів натиснути на європейців, які і вмовили нас не відповідати збройно на анексію Криму. Пообіцяли, що згодом врегулюють усе дипломатичним шляхом. Як свої обіцянки виконують, бачимо вже п'ятий рік.
У якому стані зараз ядерна зброя в Криму?
— Привести її у бойову готовність військові можуть за годину. За 4 роки Росія відновила ядерні склади і завезла нову зброю. Більше того, у лютому 2014 року президент РФ Володимир Путін офіційно заявив, що готовий був застосувати ядерні боєголовки під час військової анексії півострова.
Чому причорноморський регіон залишається для Росії важливим?
— Її президент претендує на світове володарювання. Хоче увійти у всесвітню історію. Для цього прагне одноосібної влади над Чорним морем. Але на це ніколи не погодиться Туреччина — мають у регіоні свій національний інтерес і протистоятимуть Росії. Завдання України — зайняти гідне місце в цій боротьбі і відстояти свою позицію.
Російські війська з анексованого Криму можуть зайти на Херсонщину?
— Мають для цього всі сили. Якщо наважаться, то пробиватимуться з боку Новоазовська (окуповане місто на Донбасі біля російського кордону. — ГПУ). Тоді Херсонщина опиниться у лещатах. У Криму вже провели всі потрібні для цього вчення і забезпечили особовий склад необхідною зброєю. Готові застосувати сухопутні, повітряні та військово-морські сили.
Але зараз на таку агресію Росія не піде. Путіну це не вигідно з економічних причин — тоді вже точно проти нього і його оточення введуть не іграшкові санкції. Більше того, ВСУ здатні протистояти цій атаці, і Росія неминуче матиме великі людські втрати.
У березні 2014 року ЗСУ могли відстояти Крим?
— З військової точки зору на той момент це було неможливо. Але могли не допустити війни на Донбасі. Мали переконати Росію, що протидія буде серйозна.
Повертати півострів маємо дипломатичним шляхом?
— Війна — гібридна. Маємо застосовувати всі можливі методи. Найефективніше буде вести перемовини й паралельно готувати необхідні сили для воєнної операції. Ідеально дочекатися, коли Росія затіє війну, наприклад із китайцями, і вдарити на випередження. Нехай тоді спробують повоювати на два фронти. І плювати на будь-які мирні домовленості з ними. Росія невиконанням Будапештського меморандуму показала всьому світові, що кожен підписаний із ними договір — це папірець для туалету. Путін діє на міжнародній арені, як пітерський босяк — б'є першим у найвразливіше місце. Тому протидіяти йому потрібно такими ж методами.
У Крим перекидають кораблі з ядерними ракетами
10 грудня у Севастопольську бухту зайшов малий ракетний катер "Орехово-Зуєво". Оснащений найсучаснішим російським протикорабельним комплексом великої дальності "Калібр-НК".
На деякі модифікації ракет "Калібр" можливе встановлення ядерної бойової частини.
До кінця року до портів окупованого півострова Росія надішле новий патрульний корабель "Василь Биков". 2019-го — патрульний корабель "Дмитро Рогачов", морський тральщик "Іван Антонов" і швидкісний десантний катер.
Коментарі