— Президент не братиме участі у відкритті одинадцятої сесії Верховної Ради шостого скликання, — каже в кулуарах представник Віктора Януковича в парламенті 42-річний Юрій Мірошниченко. — Усі законодавчі ініціативи, які він вважає першочерговими для розгляду, сформульовані у відповідних листах і направлені до голови Верховної Ради.
Мірошниченко йде у сесійну залу. Тут у вівторок уранці депутати збираються на засідання. Обнімаються, цілуються, розсаджуються. Дехто читає газети. "Бютівці" Роман Забзалюк, Олександр Стешенко та Василь Кравчук розгортають плакат із зображенням екс-прем'єра Юлії Тимошенко за ґратами: "Тимошенко — волю! Україні — волю!". Кладуть на частину місць фракції.
О 10.00 до президії заходять спікер Володимир Литвин та його перший заступник Адам Мартинюк. Віце-спікера Миколи Томенка немає. Слідом іде прем'єр Микола Азаров. У ложі уряду вітається за руку з міністрами. Сідає в крісло.
— Одинадцяту сесію Верховної Ради шостого скликання оголошую відкритою, — каже 56-річний Володимир Литвин.
Присутні встають. Хор ім. Григорія Верьовки співає гімн України. Дехто з нардепів підспівує.
— Слава Україні! — вигукують по завершенню опозиціонери.
Литвин запрошує до слова 64-річного Миколу Азарова. Той іде до трибуни.
— Ганьба! — кричить "бютівець" 59-річний Володимир Бондаренко.
Опозиціонери свистять. Прем'єр не звертає уваги.
— Потрібно прийняти збалансований, абсолютно реалістичний бюджет на 2013 рік, — читає з аркуша. — Уряд внесе його до Верховної Ради у повній відповідності до діючого законодавства. Ми розраховуємо, що парламент прийме цей визначальний документ ще нинішнім складом.
— Ганьба! Ганьба! — 10 секунд мляво скандують "бютівці".
— Ця сесія розпочинається у період, який багато в чому визначить майбутнє України, — вмикає мікрофон Литвин. — Для нас украй важливо не допустити конфліктів, на які ми майстри. Нам треба прийняти серйозні рішення.
Спікер пропонує депутатам зареєструватися. На табло — 370. Литвин оголошує про вихід із "БЮТ-Батьківщини" Бориса Шиянова.
— Нам потрібно було б затвердити порядок денний, — каже спікер. Закашлюється. — У нас виявилося багато проблемних моментів. У проекті порядку денного перші питання, які комітети ще мають розглянути. Є такі, що пропонують не включати. Тому потрібно невідкладно провести засідання комітетів. Пропоную проект постанови про внесення змін до календарного плану роботи Верховної Ради, яким передбачається 4-5 вересня роботу в комітетах, 6-го — пленарне засідання.
Парламентарі тиснуть на кнопки. "За" — 256. Литвин оголошує про закриття ранкового засідання. Воно тривало 20 хв. Депутати поволі виходять. До трибуни, біля якої на підставці лежить Конституція, підходить Юрій Мірошниченко. Розгортає, кілька хвилин щось роздивляється.
У кулуари виходить "нунсівець" Арсеній Яценюк, 38 років. Стає за трибуну перед телекамерами.
— Цей парламент помер, — підвищує голос. — Сьогодні було відкриття його похорон. Президент Янукович і його так звана провладна більшість не мають жодного поняття, що робити з цим парламентом. Верховна Рада підтримується на апараті штучного дихання і наркотичній залежності від Януковича — через гроші та страх. Ми йдемо на вибори для того, щоб оновити українську політику. Залишаємо низку наших депутатів у стінах парламенту для того, щоб фіксувати порушення при прийнятті законів.
У курилку на першому поверсі спускається позафракційний депутат Тарас Чорновіл, 48 років. Вмощується у шкіряному кріслі. Закурює.
— Я встиг відпочити із сім'єю, — розказує. — Був у Лігурії — на межі Італії та Франції. Зупинялися там у кемпінгу. На морі практично не були. Я не такий старий, аби валятися на пісочку, і не такий молодий, щоб швендяти по дискотеках та ресторанах. Тому ми їздили. Заїжджали у Францію, були у Монако, Каннах. Але більшу частину часу провели в горах. У окремі дні наїжджав по 800 кілометрів.
У коридорі опозиціонери обговорюють, що у вівторок після відкриття сесії повинні були привести до присяги брата екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка — Сергія. У липні Центральна виборча комісія зареєструвала його нардепом. Він пройшов до парламенту за списком "Нашої України — Народної самооборони" після того, як Віктор Матчук склав повноваження.
— Сказали, ніби якісь він підписи ще не поставив, — каже один із "нунсівців".
752
законопроекти зареєстровано в апараті Верховної Ради, за словами Володимира Литвина. Цього скликання депутати прийняли 1369 законів.
Коментарі
3