— Хватить мені, що ця влада нагло знущається над простими людьми! Не можу вже терпіть оцієї наглості. Може, влада побачить, що люди самі виходять на вулицю, й оголосить вибори, — каже киянин Василь Кірішев, 62 роки. Нижнього ряду зубів у нього немає. У неділю ввечері із чотирма сусідами він прийшов під будівлю Київради.
Кількадесят громадських організацій зібрали тут мітинг із вимогою провести вибори мера та Київради, п'ятирічні повноваження яких закінчилися 2 червня. Конституційний суд заявив: чергові вибори у столиці потрібно проводити в жовтні 2015-го.
Кірішев — пенсіонер, раніше працював машиністом автокрану. Попри дощ, стоїть без парасольки. Вода стікає з його рудого сивого волосся та вусів. Записує свої дані на папері, що приклеєний до стенду з написом "Дніпровський район". Вказує адресу, номер мобільного переписує з 5-сантиметрового аркуша, ставить дату й підпис. Таких стендів на пікеті 10, по одному від кожного району.
— Збираємо контакти людей, які надалі готові піднімати місто, — каже перед початком 36-річний Єгор Соболєв із громадської організації "Свідомо".
Біля будівлі чергують 70 міліціонерів. На прилеглій вул. Хмельницького — сім мікроавтобусів міліції, на вул. Лютеранській їх 12. У "швидких" також сидять правоохоронці. Збираються близько 500 киян. Від дощу ховаються під парасольками, деякі в дощовиках.
— Ми постійно збираємося мирно. А що це дає? Пора вже чинити радикальні дії, — говорить 30-річна Юлія Смірнова. У столиці живе останні 10 років. Прийшла з 10-річним племінником, своїм хлопцем Іваном та друзями — Оленою і Олексієм. Працює на фірмі менеджером із продажу. Тримає зелений рюкзак, в якому вода й кілька бутербродів, якщо доведеться тут ночувати.
Акція розпочинається о 16.30 — із півгодинним запізненням. Єгор Соболєв повідомляє: люди, які залишили свої координати, ходитимуть парками й дитячими майданчиками і закликатимуть інших ініціювати проведення виборів.
Виступають громадські активісти. О 17.30 вмикають "Як тебе не любити, Києве мій". Люди похитуються і підспівують. Розходяться.
Біля вхідних дверей кілька чоловіків у медичних масках намагаються прорвати кордон міліції. Їх відтісняють.
— Там зараз навіть голодної миші немає, — умовляє їх хтось. Вони йдуть геть. Міліція їх не затримує.
— Думала, що зайдемо всередину й викинемо цих придурків звідти, — каже Людмила Пономаренко з Борщагівки. Складає чорну парасольку. — Покричати "Банду геть!" і поспівати гімн — це нічого не дасть. "Коктейль Молотова" треба брать. Іначе нічого не буде.
Люди не вірять у зміни через вибори
Опозиція вимагатиме позачергових виборів мера та Київради 27 жовтня цього року, заявив у понеділок керівник фракції "Батьківщина" Арсеній Яценюк. Призначити їх може Верховна Рада.
Тільки кияни можуть домогтися виборів мера та Київради, вважає політолог 57-річний Вадим Карасьов:
— Загроза дестабілізації у столиці та надмірна політизація киян можуть змусити владу піти хоч на вибори мера цього року, а Київраду залишити на 2015-й. Однак влада зробить усе, щоб перед президентськими виборами не віддати столицю опозиції. Люди в масі своїй не вірять, що вибори щось змінять. Якби опозиція висунула єдиним кандидатом в мери Кличка, тоді б люди повірили. Була б ідея, мотор мобілізації, персона, навколо якої гуртуються люди, політики, бізнесмени. Цього нічого немає. За абстракціями ніхто на мітинги не ходить.
Коментарі