Про зустріч із заступником мера Тернополя 36-річним Леонідом Бицюрою домовляємося через соцмережу "Фейсбук".
— Передзвоню, коли звільнюся, — каже телефоном за 20 хв. до домовленого часу. — Мушу кубки на змаганнях вручити.
Зустрічаємося за 2 год. у його робочому кабінеті в одному з корпусів міськради. У приміщенні тільки черговий при вході. Приймальня порожня. Двері в коридор і кабінет відчинені навстіж. Леонід Олексійович у м'якому кріслі за робочим столом. Піджак висить на спинці.
— Жіночий турнір із футболу проводили. Прекрасну справу зробили, бо за проживання і харчування команд платив УЄФА — гроші в місто привезли, — розказує.
Ви заявили, що Україна давно банкрут. Що це означає?
— Уряд має потребу в коштах у межах 1,5-2 мільярди гривень на день. А насправді є кількадесят мільйонів. Закономірний процес, коли країна роками тратить більше, ніж заробляє. Але такої критичної ситуації, як зараз, досі не було. На рівні Тернополя держбюджет недофінансував медицину й освіту на 50 мільйонів на рік — це шоста частина потрібної суми. Бракує на соціальні видатки. Про капітальні не йдеться. Забезпечуються лише кредитні зобов'язання держави й утримання влади — президента, Кабміну, силових органів. І то держава через казначейство краде гроші в місцевих бюджетів.
Що маєте на увазі під крадіжками і які це суми?
— Казначейство не проводить наші платіжки. Те ж саме з платіжками комунальних підприємств. Спортшкола 100 тисяч гривень заробила за рахунок платних груп для дорослих, а не можуть розрахуватися за дезінфекційні засоби. Ми виділили 990 тисяч на реконструкцію інфекційного відділення — ніяк держекспертизу проекту не пройдемо, бо казначейство не проводить оплату. Зупинилися ремонти в школах. З лагодженням доріг проблеми. Загальна сума затриманих платежів — 4 мільйони гривень. Завдання казначейства зараз — забезпечити зарплату і комунпослуги, при тому використовуючи навіть кошти територіальних громад. На місці нічого не можна вирішити.
Як місцевій владі робити бодай щось?
— Просимо підрядчиків працювати в борг. От щойно розрахувалися за запчастини, які ще торік брали для ремонту "швидких".
Потерпають усі регіони України чи є винятки?
— Мер Донецька на зборах Асоціації міст заявляв, що в нього така ж проблема.
Що стало останнім кроком до того, що Україна опинилася в такому стані?
— Це не якась конкретна економічна помилка. Загалом розвиток держави — ніякий. Узяти хоча б нерівні позиції територій. Західній Україні через політичні мотиви не дають грошей на дороги. Траси Тернопіль — Львів, як кажуть, узагалі нема. Ламається зв'язок між містами, падає вантажопотік. Через це в когось занепадає бізнес, скорочують працівників. А це водночас і зменшення податків, і додаткове навантаження на фонд зайнятості. Отаке замкнуте коло. Про які інвестиції з ЄС можна говорити, якщо з Європи в Україну заїхати неможливо?
Набудували найдорожчі в світі стадіони й аеропорти, замість того щоб зробити дороги, які стали б основою для бізнесу. Тепер узялися за чемпіонат Європи з баскетболу — набудують баскетбольних залів. Вони потрібні?
У людей нагорі нема стратегічного мислення. У головах тільки відкатні схеми.
Уряд якось бореться з кризою?
— Ситуація критична. Щоб запустити якийсь рух товарів, уведуть вексельну систему розрахунків. Ми за асфальт платитимемо не грошима, а векселем. Вони за газ — векселем. Але щоб людям зарплату дати, треба буде вексель розготівкувати в дисконтному центрі, з втратою, як мінімум, 20 відсотків. За рахунок векселів збережуть готівку для виплат зарплат бюджетникам. Для країни це відіб'ється прихованою інфляцією — зростуть ціни на товари й послуги. Зароблять наближені до влади, в чиє управління віддадуть дисконтні центри. Не без того, що за швидке розготівковування братимуть хабарі.
Чи можливий варіант, що бюджетники до кінця року залишаться без зарплати?
— На лікарні, освітні заклади на рівні сіл передбачена бюджетом зарплатня закінчиться в липні-серпні. Але введуть векселі, тому, може, критичного становища й не буде.
Як це позначається на середньому й дрібному бізнесі?
— Багато знайомих підприємців вирішили, що зараз дешевше не працювати. Податкова розказує байки про діалог із бізнесом, але їхній план завжди росте. Крім того — побори. Міліціонери об'їздили всю область. Людина має кіоск, а їй називають суму 2 тисячі доларів. Вона за два роки стільки заробляє. Їй легше закритись. Якщо є нерухомість — здавати в оренду і жити на заощадження.
Будь-коли і будь-кого можуть "прикрити", звільнити. Оця тимчасовість впливає на всю країну.
Нещодавно губернатор Тернопільщини Валентин Хоптян розповів про корупцію в медицині. За влаштування на посаду медсестри платять 2 тисячі доларів, хірурга — 30 тисяч. Що відбувається з країною?
Тривала пауза. Леонід Бицюра розмальовує ручкою аркуш. Креслить кола, трикутники, стрілки.
— Проблема в тому, що в суспільстві на всіх рівнях корупцію сприймають як норму. Приклад показують верхи: міністр їздить на "мазераті" (коштує авто 2013 року випуску від $200 тис. — "ГПУ"). Та він за все життя на цю машину чесно не заробив би. Простий продавець бачить це й думає: значить, я можу обважити покупця.
Який найоптимальніший і найгірший варіанти розвитку країни?
— Позитивний: Янукович навчається бути українським президентом. Зупиняє відчуження чужого бізнесу на свою "сім'ю". Розуміє, що Україна — це не тільки Донецьк і Харків. Масово робить дороги по всій країні. З першого дня наступного терміну президентства підписує указ про адмінреформу — те, з чим обламалися Ющенко з Безсмертним.
Найгірший варіант: ми приймаємо вимоги Європи щодо зменшення соціальних витрат, підписуємо асоціацію з ЄС, але парламенти європейських країн її не парафують. Відповідно ми не зможемо отримати кредит. Уряд скаже: не беруть у Європу, йдемо в Митний союз. Частина українців не погодяться з такою інтеграцією — почнуться конфлікти. А економіка лягатиме, і ми плавно дрейфуватимемо в стан придатку Росії.
Янукович буде президентом знову?
— Вони показали справами Луценка й Тимошенко, що владу віддавати не збираються. Навчені помаранчевою революцією й готові на збройне погашення громадської активності.
Якщо Януковичу не вдасться перемогти на виборах 2015 року, як варіант він стане президентом частини України. Коли влада далі провокуватиме розділ країни — таке може статися.
Не можна казати, що зараз при владі тупі уркагани. У команді Януковича є люди з дипломами Оксфорда і Кембриджа. На вибори вони розробляють десятки сценаріїв. Ураховуватимуть і зовнішню реакцію, бо ж у заручниках їхні кошти за кордоном.
Можливо, на рівні бізнес-кіл буде якась домовленість із Кличком. Це виллється в політичний компроміс — і Віталій стане президентом.
Перед виходом із кабінету Леонід Бицюра рве на клапті змальований папірець і кидає у смітник. Накидає піджак та зачиняє кабінет і приймальню.
8,1тисячі гривень на місяць заробляє Леонід Бицюра на посаді заступника міського голови Тернополя. Їздить "пежо" 1998 року випуску.
Працює при другому мерові
Леонід Бицюра народився та виріс у Тернополі. Закінчив місцевий економічний інститут за спеціальністю "фінанси та кредит". Працював у Тернопільській райдержадміністрації, у місцевому відділенні Пенсійного фонду, радником заступника губернатора з питань економіки.
Один із засновників осередку "Свободи" на Тернопіллі. З 2006-го — депутат міськради, заступник мера Романа Заставного. На цій посаді залишається і за теперішнього міського голови — Сергія Надала. Зараз курирує гуманітарну сферу. Депутат обласної ради.
Працює над кандидатською дисертацією з регіональної економіки. Веде блог та пише статті у кілька місцевих видань.
Дружина Наталія — менеджер в одній із місцевих фірм. Виховують дітей — 10-річного Макара та 7-річну Дарину.
Коментарі
76