вівторок, 18 вересня 2018 10:28

Джибуляй звідси, поки не дали бука – що треба знати про вінницьку говірку
5

У мережі опублікували словник говірки, якою користуються на Вінниччині. Слова можуть знадобитися для відвідувачів регіону.

Дати бука - вдарити палкою

Якщо тобі хтось пропонує дати бука, тікай подалі. Приказка каже: "Дають бери, б'ють - біжи", але тут все навпаки. Коли хтось хоче дати бука, тобто вдарити палкою, то можна і дуба дати. Будь обережним, пише Тет.

Автор: Тет
 

Джінджик

Маленький, але удаленький

І дуже бісить всіх пізно ввечері. Дзижчить і дзижчить. Мабуть, тому і джінджик. У Вінницькій області це слово означає "комар".

Автор: Тет
 

Морелі - це абрикоси

Автор: Тет
 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Добридень, тату, в хату" - як правильно вітатись українською

Джибуляти – швидко бігти, втікати

Автор: Тет
 

"Джибуляй звідси, доки не дали бука"

Діалект частіше звучить у селі, ніж у місті. Тому що в селах мало приїжджих, місцева мова зберігається, як кенгуру в Австралії - недоторканою. І щоб почути ці слова, доведеться їхати в глибинку. А вхопити бука на сільській дискотеці - простіше простого.

Наприклад, треба вміти швидко джибуляти, тобто йти, тікати, а то ще вхопиш на горіхи.

Галатин – людина, котра дуже кудись поспішає, не дивиться під ноги, усіх зачіпає та сама постійно за щось зашпортується

"Ти сьогодні якийсь галатин!"

 

Невідомий користувач Facebook із Закарпаття прислав вірш про каву на діалекті. Майже одразу вірш набрав 90 тис. переглядів.

Діалект мешканців Закарпаття суттєво відрізняється від літературної української мови. Сприймати його непідготовленим важко.

Зараз ви читаєте новину «Джибуляй звідси, поки не дали бука – що треба знати про вінницьку говірку». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі