— До страхового стажу зараховуватимуть навчання на денній формі в університетах, училищах, технікумах до 1 січня 2004 року, — каже заступник начальника головного управління Пенсійного фонду у Вінницькій області 51-річна Лариса Дика.
— З 2004-го студенти не є застрахованими особами й за них не сплачують внески до Пенсійного фонду. Тому період навчання у страховий стаж не зараховують. У законопроекті про реформу передбачалося, що тим, хто навчався на денній формі за держзамовленням, із 2004 року до кінця 2017-го мали зараховувати стаж. Але ця редакція не пройшла. Питання ще розглядатимуть у Міністерстві соцполітики й уряді.
Строкову службу в армії рахують у стаж до 2004-го. Наступні два роки — за спецрахунком, якщо держава сплатила внески за солдатів. Із 2007-го це повинні робити військові частини. Але вони не надали до Пенсійного фонду звіти по кожному строковикові. Індивідуальні справи відсутні. Торік почали надавати такі звіти. В законі передбачається, що військова частина протягом п'яти років має подати звіт по кожному строковику. Тоді службу в армії зарахують до страхового стажу. З мобілізованими в зону АТО — те саме. Військові частини зобов'язані надати звіт по кожному.
Заробітчани, які не хочуть втратити стаж, повинні укласти договір пенсійного страхування. І сплачувати щомісяця внески — не менш як 704 грн.
— Із деякими державами Україна має договори про пропорційні виплати за той час, коли людина працювала за кордоном, — продовжує Лариса Дика. — Наприклад, удома заробила якусь пенсію, відповідно до стажу. І в Польщі отримала право на виплати. Тоді матиме дві пенсії — українську та польську. Пенсіонери, які переїхали жити за кордон, отримуватимуть українську пенсію шість місяців. Далі виплати припинять.
Коментарі