Жителю столичного житломасиву Троєщина 37-річному Романові Ведмедю сестра виплатила $40 тис.
— Вона викупила в мене частку квартири матері на Борщагівці. За ці гроші я собі нового житла не куплю, а класти їх на банківський депозит чи нести в кредитну спілку ризиковано. Кажуть, що гривня через півроку може знецінитися. А в доларах малі відсотки, переважно — 8 річних.
$40 тис. Роман перевів у гривні й поклав на гнучкий депозит у банк ВТБ під 12% річних. Докладати гроші й знімати відсотки можна щомісяця.
— Мені знайомий банкір підказав цю програму. Каже, зараз багато хто переходить на такий депозит. Він майже нічим не відрізняється від простого банківського рахунку. Тільки за кожен місяць відсотки нараховуються. За травень 3200 гривень нарахували, скільки ж буде за червень.
Роману Ведмедю дали в банку безкоштовно платіжну картку. З неї він може знімати нараховані відсотки та поповнювати її в касі банку. Депозит оформив на 12 місяців.
— За рік зароблю 38,2 тисячі гривень лише на сумі, що сестра дала. А я ж ще лишаю там тисячу із своєї зарплати.
Усю зарплатню, 3 тис. грн, кладе на рахунок на п'ять-сім днів, щоб на них нараховували відсотки.
— Із липня дружина всю зарплату кластиме на мою картку, а потім через тиждень зніматиме. За сім днів на вклад і зарплати додасться ще 767 гривень.
За зняття коштів із картки банкомат забирає 1,5% суми. На касах у супермаркетах комісії не беруть.
— Тому й намагаємося більше в супермаркети ходити, а не на базари. Вже два місяці придумуємо схеми, щоб не зняти зайвої гривні. А тут син вляпався, розбив м'ячем лобове скло джипа в нашому дворі. Мусили 5 тисяч знімати з депозиту. Заплатили за це комісію 420 гривень, бо знімали в банкоматі, а не через касу. Виявилося, якщо за раз береш більше 3 тисяч, комісія не 1,5, а 9 відсотків. Ліміт — 5 тисяч гривень на день. Помітили, що за поповнення рахунку через касу знімають комісію 0,75 відсотків від суми поповнення. Безплатно можна поповнювати через спеціальні банкомати, але їх небагато, здебільшого у центрі міста.
За два місяці прибутковість банків від депозитів знизилася у 22 рази, помітили в компанії "Простобанкконсалтинг".
— У квітні фінустанови заробили 6,7 мільярда гривень, а у травні — 300 мільйонів. Наприкінці весни посилилися побоювання людей стосовно стабільності гривні, — каже Олександр Сєдих, 27 років, з компанії "Простобанкконсалтинг". — Люди знімають гривню із 15-17-відсоткових депозитів і кладуть у доларові під 6-8 відсотків. Або тримають "зелені" вдома. На довгострокові депозити без права зняття попит упав. Тому банки роблять спеціальні короткотривалі програми.
Влітку банки пропонують вигідніші умови за депозитами, бо люди знімають свої заощадження на відпочинок. Меншає переказів та інших банківських операцій у містах.
Гнучкі депозити пропонують у "Правекс-банку", "Укрсиббанку", "Сбербанке России", "Альфа-банку" та інших — 7-12% річних.
— Переваги гнучкого депозиту, що відсотки нараховують щодня і є змога щоденного поповнення. Кошти можна знімати достроково. На нього також не поширюється заборона Нацбанку щодо дострокового повернення вкладу. Її зазвичай вводять під час кризи чи важкої економічної ситуації.
Беруть комісію 10 відсотків
— Перед укладанням договору оформлення гнучкого депозиту слід переглянути пункти поповнення рахунку та зняття, — каже Олександр Сєдих, 27 років. — У них може бути встановлена висока комісія
7-10 відсотків. А може бути й таке, що гроші видаватимуть лише через касу.
Також перевіряйте умови випуску платіжної картки. Це може коштувати
25-300 грн. За послугу смс-банкінг, інтернет-банкінг щомісяця з рахунку дехто знімає по 15-60 грн.
— У більшості програм гнучкого депозиту, передбачений обов'язковий мінімальний залишок, на який нараховуються відсотки. Він може бути від 10 грн до 5 тисяч.
Коментарі
4