четвер, 20 травня 2021 13:10

Симиренки замовляли вишиванки в київських монастирях

До Дня вишиванки Музей родини Симиренків та Gazeta.ua пропонують переглянути фото жінок із династії видатних підприємців та садівників.

Власники фірми "Брати Яхненки і Симиренко" у ХІХ ст. на роботі та вдома спілкувалися лише українською. Про шанобливе ставлення до всього українського писали друзі родини Тарас Шевченко та Павло Чубинський.

У листах і спогадах Симиренків є згадки по любов до народного одягу та звичаїв. Це доводять знімки, які збереглися до нашого часу. На одному з них донька Левка Симиренка Тетяна. Вона одягнена у вишиванку. Це фото початку ХХ ст., коли вона мала близько 20 років. Тоді ж була пора, коли все українське переслідувалося.

Автор: Музей родини Симиренків
  Донька Левка Симиренка Тетяна, початок ХХ ст.
Донька Левка Симиренка Тетяна, початок ХХ ст.

Через надмірну любов до України комуністи розстріляли її чоловіка Володимира Симиренка. Жінка з донькою і сином врятувалися, виїхавши за кордон. Там її діти, Тетяна й Олекса, підтримували традиції.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Поява троянд на вишиванках пов'язана з французьким милом - етнологиня

Це доводить наступна світлина. Коли Тетяна видавала заміж доньку Наталю в Канаді у 1970-х, то робила це за українськими звичаями.

Автор: Музей родини Симиренків
  Онука Левка Симиренка Тетяна (праворуч) видає заміж доньку Наталю у Канаді
Онука Левка Симиренка Тетяна (праворуч) видає заміж доньку Наталю у Канаді
20 травня відзначають День вишиванки. Започаткували свято 2006-го. Бажаючі відзначити його одягаються у вишиті сорочки.

На території України традиція прикрашати одяг вишивкою зародилася в елітарному середовищі. Селяни почали вишивати одяг у XIX столітті. У літературі часом можна прочитати про давність вишитого повсякденного одягу, але це міф.

"Коли я почала цікавитися питанням давності вишивки, звісно, читала всіх, хто про це писав. І от читаю про ці вишивальні школи. Є дві дати – 1086 рік і 1198-й. І там такі дуже хитрі посилання – десь є посилання на Татищева (російський історик Василь Татищев - Gazeta.ua), десь є посилання на літопис. Ми читаємо Татищева – і не бачимо там нічого про школи. Причому у згадці про 1086 рік він взагалі про вишивку не пише. Він пише, що Анка-Янка була в монастирі, по монастирському чину якісь потреби справляла. Одне слово, немає нічого про вишивку", - вважає культурологиня Оксана Косміна.

Зараз ви читаєте новину «Симиренки замовляли вишиванки в київських монастирях». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі