вівторок, 09 червня 2020 14:04

Перші вставні зуби примотували до сусідніх золотими дротами

Перші вставні зуби примотували до сусідніх золотими дротами
Вставна щелепа першого президента США Джорджа Вашингтона. Фото: ami.clinic

9 червня 1822 року у США запатентували штучну щелепу. Це вдалося зробити Чарльзу Грему, який перший почав виготовляти свій винахід масово.

Окрім цього, Чарльз перший запропонував робити щелепи не з природніх матеріалів - фосфору та слонової кістки - а з пластмаси.

Проте Чарльз не був винахідником самого протезування зубів - воно існувало ще з часів Римської імперії, у V ст. до н. е. Тоді у місцевих документах вперше згадують про золотий дріт для шинування. Тоді таким чином укріплювали нестабільні зуби, що рухалися.

У той час стоматологами виступали ювеліри, ковалі, цирюльники та масажисти. Протези зубів виготовляли із золота, слонової кістки, дерева чи зубів іншої людини. Їх встановлювали за допомогою дротів, прикріплюючи до здорових зубів.

А першим, хто встановив протез зуба в ясна - арабський хірург Абуль-Касім. Причому скористатися його послугами могли тільки дуже заможні люди. Бідняки видаляли пошкоджені зуби.

Вставні щелепи з'явилися ще пізніше, в епоху Людовіка XV. При його дворі працював стоматолог П'єр Фошар, який виготовляв якісні на той час протези. Він створив перші прототипи того, що у майбутньому назвуть мостами для штифтування зубів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чим запам'ятався імператор Нерон: розпусник, олімпійський чемпіон і вбивця рідні

9 червня 1786 року вперше у продаж надійшло морозиво.

Усе почалося з Китаю, де ІІІ ст. до н. е. прохолодні десертні страви почали готувати для імператорів. Поєднання снігу, льоду і шматків апельсина, лимона й зерен граната їм подавали як десерт після трапези.

Зараз ви читаєте новину «Перші вставні зуби примотували до сусідніх золотими дротами». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі