Рівняни Людмила Муляр з чоловіком Андрієм щоліта їздять збирати ягоди за кордон.
"Позаторік збирали полуницю у Польщі, торік їздили на чорницю у Фінляндію, - згадує Людмила Іванівна. - Цієї весни знайома порадила записатися на збір малини в Англію. Вона їздила на малину торік. Каже, її збирати легше, бо не приходиться так рачкувати, як біля чорниці".
За словами заробітчан, за день на зборі малини можна заробити 60-70 фунтів стерлінгів - це майже 70-80 євро.
"Щоб добре заробляти, треба назбирувати по 50-60 кілограм малини за день, - говорить Андрій. - Збирати будемо на двох фермерських господарствах. До Англії вилітаємо 22 липня. Когось поселять у кемпінг, хтось житиме на фермі".
До малинників робітників возитимуть щоранку о 5-6 годині на автобусах.
"За харчування доведеться платити зі своєї кишені, - розказує Андрій. - Хотіли взяти продукти з собою, але у фірмі, через яку влаштовувалися на роботу, попередили, що в аеропорту продукти можуть не пропустити і повикидати. Кажуть, там часто йдуть дощі. Накупляли з собою дощовиків".
Вдома сім'я тримає корову і три свині. На господарстві залишається син Віктор з дружиною.
"Плануємо залишитися в Англії до кінця жовтня. Восени можна заробити ще більше, бо тоді якраз сезон для осінніх сортів малини. Їх закупівельники приймають майже удвічі дорожче. За зароблені гроші плануємо розширюватися. Для сина будуємо другий поверх".
Скільки заплатили за оформлення документів, переліт і послуги кадрового агентства, подружжя не зізнається.
"На малину наші заробітчани ще їздять до Фінляндії, але останнім часом там важко дістати навіть робочу візу, - каже менеджер столичного кадрового агентства, яке відправляє українців на сезонні роботи за кордон, Олександр. - Наші і росіяни там вже "прославились" не один раз. Приїжджають, вдають, що загубили документи, і роблять усі спроби, аби залишитися в країні. Фірми, на зразок нашої, підписують договори з тамтешніми фермами. Ми несемо відповідальність за кожного працівника, поки він не повернеться в Україну".
Коментарі
3