— Хотів обрати тему вічну, як сталь, — каже автор металевої книжки, львів'янин 28-річний Роман Андрійовський. Його роботу "Страсті Христові" показали 24 лютого у столичному Музеї книги та друкарства. Книжка розміром 42 на 23 см важить 50 кг.
— Вибрав останній день Ісуса Христа. Бо книжка з металу не може мати багато сторінок, — розповідає Роман. Навчається в Академії друкарства у Львові. Займається художнім куванням. — Усі листи ажурні. Вони проглядаються. Кожна нижня сторінка бере участь у композиції верхньої. Зі зворотного боку витравлені тексти з Євангелія, що доповнюють зображене. Робив книжку рік. Вона стала моєю дипломною роботою.
— Оце так книжка, можна пальці повідбивати, — сміється відвідувач і гепає металевими кованими сторінками. На виставці "Книга художника" роботи в єдиному примірнику представили понад 60 майстрів. Їхні витвори називають артбуками.
Біля книжки у жовтій шкіряній палітурці лежить табличка "Цей експонат не чіпати". Дівчина бере її до рук, гортає. Примірник майже повністю поміщається в її долонях. Сторінки з паперу ручної роботи. Вони легкі й пористі, схожі на спресовану вату. Всередині капілярною ручкою намальовані русалки й водорості.
— Ми звикли до класичного вигляду книжки — зошит, відкривається зліва направо. А оце — витвір мистецтва, — говорить президент київського фестивалю каліграфії, шрифту і книги "Манускриптум" 54-річний Ігор Степанов. Бере артбук у вигляді яблука. На зеленкуватому листку біля хвостика — написаний від руки вірш. Поряд лежить "Лісова пісня" Лесі Українки івано-франківської майстрині Ірини Николин. Текст написаний акварелями. Шкіряна палітурка має мідну застібку.
— Ціна такої книжки починається з тисячі доларів. Продати їх складно, — показує на артбук Ігор Степанов. — У нас немає культури колекціонування. Хто має гроші, приходить і каже: "Щоб заповнити книжкову шафу, мені треба 3 метри книжечок. Корінці мають бути одного кольору, аби красиво доповнювали дизайн". Якщо запропонуєте за таку ж ціну унікальну авторську книжку, у відповідь почуєте: "Ви мене за лоха вважаєте?". Зараз книжка буде переходити у дві категорії. Це "копійка" за ціною трамвайного квитка, яку почитав на ходу і викинув. Або витвір мистецтва, виданий зі смаком, гарно оформлений. Остаточно книжка не зникне. Її можна торкатися, має незабутній запах. Це не електроніка. Діти змалечку повинні жити і спати з великими красивими книжками. Тільки так у них можна виховати смак.
24
книжки виготовили художники із листка формату А4 для проекту "Майбутнє паперу". Папір варили з макулатури, волокон, зерна, засушених квітів, старих фотографій.
Коментарі