16 липня в Одесі стартував міжнародний кінофестиваль. Його організувала дружина віце-прем"єра Сергія Тігіпка — Вікторія, 36 років.
— Ми вирішили зробити з Одеси українські Канни, — каже вона. — Фестиваль проходить на березі Чорного моря у пік сезону, тому плануємо прийняти більш як 40 тисяч гостей.
Біля червоної доріжки поряд з оперним театром зібралися дві сотні людей. Вони знімають на телефони та фотоапарати акторів, які приїхали на відкриття.
— Не пам"ятаю такого у нашому місті, — розповідає одесит 50-річний Олексій Лагода. — На Одеській кіностудії знімали найкращі радянські фільми. Тепер ніхто не знає, що там робиться. Про Одесу згадують тільки як про портове місто, а тут живуть справжні кіномани. Кажуть, кінофестиваль проспонсорував чоловік організаторки Сергій Тігіпко. Мені байдуже, хто дає на це гроші. Головне, щоби фільми показували і світові зірки приїжджали. Цей захід запізнився на 22 роки. Перший Одеський кінофестиваль був 1988-го. Мали приїхати 70 акторів і режисерів, прибули вісім. Тиждень дивилися старі фільми у відсирілих приміщеннях. Наступного року програму провалили, бо не приїхав ніхто.
Олексій просить автограф в американського актора 66-річного Рутгера Гавера. Він увійшов до складу журі.
— Раніше я нічого не знав про Україну, крім дурниць, які говорять по телебаченню, — говорить артист. — Мені до вподоби такі заходи. Мрію одного разу відвідати гарний фестиваль не як зірка, а як глядач. Хоч дивитися кіно не люблю. У мене багато інших корисних справ. Сучасній кінорежисурі бракує фільмів із яйцями. В тому розумінні, що режисура повинна бути дуже крутою, як варене яйце.
За ним білим "мерседесом" під"їжджає російський актор Володимир Машков, 46 років. На кінофестивалі він презентує новий фільм "Край".
— Для мене це була одна з найскладніших картин. Я там і тонув, і горів, і водив паровоз. У мене дід керував такою махіною. Паровоз — це ж жива істота. Його потрібно не просто, як чайник, залити водою. З ним треба працювати, і тоді він починає дихати, жити по-своєму. Коли ми підійшли до цієї махіни, машиніст привітав нас так: "Ласкаво просимо до пекла!" Було так спекотно, що під час зйомок ми посмажили яєшню на лопаті. Неймовірно смачна страва. Засовуєш лопату із сирими яйцями в паровозну топку, там градусів 400, не менше. Пару секунд — і готово.
За тиждень показали 16 стрічок з Італії, Іспанії, Німеччини, Франції і Перу. Переможця назвуть у день закриття 24 липня. Йому вручать $15 тис. та статуетку "Золотий Дюк". Її пожертвував режисер Юрій Мамін, який 1988-го отримав цей приз із рук Марчелло Мастроянні за свій фільм "Фонтан".
Квитки на покази коштують 50 грн. Абонемент на весь фестиваль і майстер-класи — 1 тис. грн. В Інтернеті перепустки продають по 300 грн.
На перегляд української картини "Пістолет Страдіварі" прийшли півсотні глядачів. Актор Олексій Горбунов приїхав напідпитку. Виправдовувався, що за день до показу посварився з дружиною.
— Назвати комедію "Пістолет Страдіварі" шедевром важко, але те, що конкурс не обійшовся без української стрічки, вже добре, — розказує після показу. — На закриття фестивалю обіцяють привезти Сільвестра Сталлоне. Начебто його прадід жив в Одесі. В архіві я не знайшов жодного одесита з таким прізвищем. То все маячня. Але Сталлоне побачити хочеться.
Двоє людей зламали ноги
Під час відкриття фестивалю організатори загубили ключі від Одеського оперного театру.
— Один робітник сказав, що так нечиста сила шуткує, — говорить Вікторія Тігіпко. — Це якась містика, але ключі ми знайшли лише після того, як прочитали молитву.
На відкритті чекали на французького актора Жерара Депардьє, 61 рік. Той не зміг приїхати, бо впав із мотоцикла і зламав ногу. На фестивалі показували картину "Мамонт" за його участю.
Щоби побачити Депардьє, в Одесу з"їхалося багато людей. На знак вибачення актор записав відеозвернення до учасників кінофестивалю. У ньому пообіцяв приїхати цієї осені. На одному з майстер-класів для молодих кінорежисерів зламав ногу монтажер.
Коментарі