Щонайменше 800 євро за ніч коштує зараз готельний номер у французьких Каннах. Там 15 травня розпочався 66-й Каннський кінофестиваль.
— У яких умовах і за які гроші там живуть люди — про це вже анекдоти складають, — каже режисер 42-річний Володимир Тихий. — Продюсер Денис Іванов розповідав, коли вперше поїхав туди, їх п'ятеро в одній кімнаті жили. На одному ліжку впоперек усі спали. Але правдами й неправдами всі намагаються туди потрапити. Роззнайомитися, домовитися про співпрацю. Хоча цього року українських фільмів немає в конкурсній програмі, але потужний десант українців там висадився.
Бюджет Каннського фестивалю сягне понад 20 млн євро. Це найдорожча кіноподія світу. Відкривала її картина австралійця База Лурмана "Великий Ґетсбі" з Леонардо Ді Капріо у головній ролі та кошторисом $127 млн.
— Це все-таки буржуазний фестиваль. Тому на кожних Каннах є три-чотири голлівудські фільми, а з ними зірки, шалена реклама, — продовжує Тихий. — Блокбастери люблять класику. Зручно робити кіно про те, що вже на слуху. Одразу отримуєш значну частину аудиторії. Платиш 20 мільйонів Ді Капріо та знімаєш його в головній ролі. І знаєш, що п'ять мільйонів американців прийдуть тільки заради нього. Решта — задля класики. Україна цього року дуже наблизилася до світового кінопроцесу. "Ґетсбі" вже наступного дня після прем'єри в Каннах можна було подивитися у наших кінотеатрах.
Український павільйон представить близько 20 кінопроектів. Серед них повнометражна робота "Степове" режисерки Марини Вроди. Позаторік вона здобула Золоту пальмову гілку за короткометражку "Крос".
— У Каннах відпрацьована група "лідерів". Вони одне одного змінюють у головних нагородах. Дивно, що другий рік поспіль нічого немає від данця Ларса фон Трієра. Коли він з'являється на фестивалі — це завжди головна подія і часто скандал. Брати Коени — епохальні постаті. Содерберґ — легенда. Усі вони — класика кінематографу. Спокійно кожному по пальмовій гілці можна дати.
Американець 50-річний Стівен Содерберґ привіз фільм "За канделябрами". У ньому йдеться про скандального шоумена 1950-х Лібераче. Той полюбляв яскраві костюми у штучних діамантах та золоті. Роками судився з газетами проти звинувачення у нетрадиційній орієнтації. В основі сюжету — стосунки зірки з молодим коханцем. Головну роль виконав американський актор 68-річний Майкл Дуґлас. У фільмі не раз цілується зі своїм напарником — 42-річним Меттом Деймоном.
— Із цією стрічкою нас ніхто не підтримав. Сказали, що фільм "надто гейський". Студії говорили: "Ми не знаємо, як це продати", — розповідає Стівен Содерберґ. — А потрібно нам було лише 5 мільйонів доларів.
Також у конкурсі позмагаються режисери Роман Поланський, Франсуа Озон, Джим Джармуш. Переможців фестивалю назвуть 26 травня.
9 фільмів від Франції взяли участь в основному конкурсі Каннського фестивалю. Три з них французи зняли у співпраці з іншими країнами. П'ять картин представили США, дві — Японія, решта — по одній. Усього журі відібрало 20 стрічок. Серед них — фільм "Ґрісґіс" з африканської країни Чад. Його 25-річний головний герой має паралізовану ногу, але мріє танцювати. Хоче змінити життя і йде працювати на контрабандистів бензину.
Коментарі