Найбільше грошей на світових аукціонах торік зібрали картини китайського художника Чжана Дацяня. Сума виторгу на аукціонах — $506,7 млн. Живописець помер 29 років тому. Друге і п'яте місця серед найдорожчих митців також зайняли китайці. До цього 13 років поспіль першість тримав іспанець Пабло Пікассо. Його тільки раз потіснив американець українського походження Енді Воргол.
— Бум на китайське мистецтво легко пояснити, — каже київський арт-критик Костянтин Дорошенко, 39 років. — Китайська економіка вистояла перед загальною кризою. Там виробляють усе, що коштує 3 копійки і споживають у цілому світі. Це сприяє розвитку почуття гордості за державу. На цій хвилі китайці почали вкладати у своє мистецтво. Рекордна вартість робіт китайських художників — елементарна спекуляція. Бо за спеціально завищеними цінами їхні твори купують китайські мільярдери. Колись один австрійський колекціонер із патріотичних міркувань підняв ціни на роботи Ґустава Клімта і зробив його одним із найдорожчих у Європі.
Феномен Пікассо і Воргола десятиліттями штучно роздмухується світовими аукціонними будинками. Найдорожчі роботи обох авторів давно продані, а картини другого ряду — дешевші. Тому вони збирають менше. Аукціон — це наполовину спектакль. Лише здається, що у людей загоряються очі, вони починають усе істерично скуповувати. Часто там існують домовленості, хто за що готовий заплатити.
Коментарі