— Там хоч трохи людей є? Хтось бачив? — запитує черкаська галеристка 43-річна Наталія Вернидуб. За 10 хв. вона відкриватиме перший у Черкасах фестиваль сучасного мистецтва "Повітова Фанаберія". "Фанаберія" — застаріле слово, означає примху чи дивацтво.
— Є художники, які роблять красіво, а ми — кумедно і критично. Нас за це багато хто не терпить. Кажуть,"плюємо в криниці народної пам'яті". Насправді ми лише критикуємо наші вади, аморальні чиряки. Кругом багато гопників і дегенератів. Хтось же мусить їх малювати, — говорить київський художник Іван Семесюк, 33 роки. Разом із 35-річним Олексою Манном належать до напрямку "жлоб-арт". Їхніх робіт — найбільше на виставці.
Фестиваль проводять у колишньому кінотеатрі "Салют" неподалік центру міста. Не працює з квітня. Де-не-де зі стін стирчать дроти. Табличка на вході забороняє вхід дітям до 16. Роботи та сцену розмістили у глядацькій залі без крісел.
— Цікаве провокативне мистецтво. Удома таку картину, мабуть, не повісив би. Узагалі вперше бачу таке, але відчуваю, що воно викриває проблеми, які є в суспільстві, — розповідає депутат Черкаської міськради Андрій Більда, 39 років, розглядаючи "жлоб-арт".
Квитки коштують від 10 грн. Відвідувачі кривляться, сміються, читають уголос матюки з картин.
— Это искусство? Это можно раскусить, когда на самом деле шаришь в искусстве. Много художников думают, что можно взять какое-то полотно, что-то на него ляпнуть и назвать искусством, — каже білявка в блакитному светрі до хлопця. Пара — останні відвідувачі першого дня. Підходять до серії портретів історичних діячів та класиків літератури в спортивних костюмах роботи черкасця 25-річного Дмитра Кришовського. Він працює дизайнером у будівельній фірмі. Це одна з перших його виставок.
— О, нормально, Леся Украинка в "Найке". Щёлкни меня возле Шевченко в "Адидасе", — хлопець стає поряд із картиною і схрещує руки на грудях. Дівчина робить кілька кадрів на смартфон. За 12 хв. оглядають усе.
За 10 днів на фестивалі побували понад 500 відвідувачів. Закривають його 9 червня виставою київського театру "Вірджиналіс".
— "Фанаберія" стала мистецькою провокацією у повітових Черкасах. Більшість гостей тут узагалі як їжачки в тумані — фукають, шмукають, але при цьому не йдуть. Бо таке мистецтво тепер потрібне, — говорить студентка 21-річна Дар'я Бунякіна на закритті.
— Виставка відвідувачам сподобалася. Навіть літні люди дякували. Казали, що, на жаль, це — відображення нашого часу. Добре, що митці звертають на це увагу. Здивувалася, що зовсім мало прийшло місцевих художників, — підсумовує куратор Наталія Вернидуб.
Надалі захід планують проводити раз на два роки.
Коментарі