— Якщо довго дивитися на ці зебри, починає здаватися, що вони рухаються, — каже 39-річна Маріана Копцюх доньці Юлії. Розглядає чорно-білу картину Віктора Вазарелі "Зебри". Зображення цих тварин стало візитівкою художника.
— А в мене очі болять. Мерехтить усе, — відповідає Юля. Разом ідуть до виходу.
11 червня у Львівському палаці мистецтв відкрили виставку засновника європейського оптичного мистецтва угорця Віктора Вазарелі. Працював у Франції, поєднував геометричні лінії і фарби, це створювало ілюзію об'єму й руху. Помер художник 1997-го, але його художній метод досі використовують у дизайні та рекламі.
Виставили 150 робіт — картини-ілюзії, скульптури. Найвідоміший твір — колаж "Вихор". Він побував на космічній станції "Салют 7" 1982 року. На ньому розписалися всі космонавти екіпажа.
До Львова роботи митця привіз угорський колекціонер, музикант Тібор Чапей. Його родина товаришувала із Вазарелі, більшість робіт автор їм подарував.
— Колекціоную Вазарелі понад 40 років, — каже угорець. — Познайомилися, коли я працював директором музичної школи в Будапешті. Дарував мені свої роботи, деякі я купував на аукціонах. Віктор помер 16 років тому. Відтоді вожу колекцію по всьому світі.
Підходить до дерев'яної різнокольорової скульптури у формі куба заввишки півметра.
— Це не цілісний шматок дерева, а складений із 560 дерев'яних кубиків завбільшки з сірникову коробку, — пальцем водить по ряду кубів. — Кожен інший за кольором, склеєні разом. Саме це створює тривимірний ефект. Вазарелі був ще й математиком. Він точно прораховував пропорції. Ціна цієї роботи близько 50 тисяч доларів.
Виставку показали в шести містах України. У липні її повезуть на Закарпаття.
Коментарі
1