четвер, 24 червня 2021 00:41

За 20 років буряки, картопля і капуста будуть у дефіциті

В Україні з початку червня тримається нестабільна погода. У більшості областей по кілька днів ллють сильні дощі з грозою і градом. Потім різко настає спека.

Найбільше від перепадів погоди страждають Дніпропетровщина, Херсонщина, Запоріжжя, Буковина, Кіровоградщина, Харківщина та Київщина.

— Це прояви зміни клімату. Ще одним доказом цьому є частіші випадки сильних вітрів, коли пориви становлять понад 30 метрів на секунду, — говорить експертка з питань зміни клімату громадської організації "Екодія" Дар'я Лазарєва, 27 років. — Холодних днів стає менше, а теплих більше й вони спекотніші. Підвищується середня річна температура в країні, перерозподіляється волога. Десь вона швидше випаровується, а подекуди виникає посуха. В інших регіонах починають іти зливи, які провокують повені.

Що впливає на зміну клімату?

— Ми спостерігаємо потепління на один градус за 100 років. Впливають на це викиди парникових газів в атмосферу. Найбільше їх у секторі енергетики, бо люди спалюють викопне паливо, яке під час горіння утворює вуглець. Частину викидів провокує сільське господарство. Ґрунти й водойми насичуються нітратами, фосфатами, починають гнити водні рослини. Через це в повітря потрапляє метан. У нього парникова сила в десятки разів більша, ніж у вуглекислого газу. Колосальне джерело парникових газів — промислове тваринництво.

Хто має вирішувати проблему з викидами?

— Держава — найбільший рушій. Вона приймає відповідні постанови, закони, а підприємства підлаштовують виробництва. Потрібно посилити контроль над виконаннями вимог. Свідомі підприємства є, але без державного регулювання мало хто хоче вкладати гроші в розвиток і модернізацію. Але й влада теж не з повітря має брати сигнали до покращення. Запит має йти від народу.

Як погодні зміни вплинуть на життя в Україні?

— У дефіциті можуть опинитися продукти, які українці їдять століттями. В жителів Півдня вже погано родить білокачанна капуста. Для картоплі й буряку теж потрібна холодніша та вологіша погода. За 20 років ці культури буде важко й невигідно вирощувати.

До 2100‑го є імовірність підняття рівня моря, якщо не скоротяться викиди парникових газів. Є ризик, що будуть підтоплені 590 населених пунктів. 62 села та шість міст підуть під воду. Серед них Вилкове, Затока, Лазурне, Гола Пристань.

Який клімат буде в нас за 10 років?

— Стане значно тепліше, бракуватиме вологи. Не зможемо забезпечувати рослини достатньою кількістю води. Наша економіка зосереджена на експорті продуктів, тому потепління для нас буде сильним ударом.

Як потепління вплине на самопочуття людей?

— Усім буде важче переносити спеку. Особливо тяжко прийдеться старшим людям і малозабезпеченим. У перших загострюватимуться серцево-судинні захворювання. А за дослідженнями, 95 відсотків смертей від екстремальних температур пов'язані зі спекою.

Другі матимуть менше можливостей заховатися від сонця. Не зможуть перечекати в прохолодному офісі чи авто з кондиціонером.

Зараз ви читаєте новину «За 20 років буряки, картопля і капуста будуть у дефіциті». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі