У середу о 7.30 в місті Макіївка на Донеччині рухнула частина триповерхового будинку на вул. Макарова, 79. У середньому під'їзді обвалилися перекриття та стіни трьох квартир.
У зруйнованих помешканнях — № 3, 6 та 9 — жили семеро дорослих і двоє дітей. На час обвалу люди з двох квартир уже пішли на роботу. У третій, на верхньому поверсі, залишалися літній чоловік, його донька та 3-річний онук. Ліжко, де перед тим спали жінка із сином, упало із перекриттям.
— Син за секунду до аварії побіг до діда в іншу кімнату, а я почала збиратися на роботу. Пішла у ванну, закрила двері й почула страшний тріск, — каже Дарина Лук'янчикова, 25 років.
У будинку живуть 84 людини, серед них 12 дітей. Усі вибігли на вулицю, узявши тільки гроші та документи.
Будинок обвалився через проблеми із фундаментом, кажуть жителі. Кілька років тому в центрі споруди він склався "гармошкою".
— Спочатку з'явилася зовнішня тріщина у фундаменті, — говорить 36-річна Олена Євсєєнкова. — Ми всюди писали — просили, благали, попереджали. Допомоги не було, а тріщина росла. Потім стали з'являтися щілини у квартирах.
Будинок розташований у селищі шахти ім. Бажанова. Тут живуть переважно гірники. Неподалік — шахта, де торік 29 липня рухнула стара вежа і вбила 11 людей. Родина загиблої Надії Кулинич, яка працювала машиністом конвеєра, також живе в обваленому будинку.
— Два роки тому тут упав балкон. Постійно сипалася штукатурка. А ночами ми чули, як тріщать стіни. Я спала, коли завібрувала підлога, зашуміло в батареях, мій диван підкинуло. Потім сусіди стали стукати, кричати: "Виходьте! Сусідній стояк упав, зараз рухне все!" — розповідає Ольга Кулинич, 23 роки, донька загиблої Надії.
Дім був аварійним понад 30 років, кажуть люди.
— Після маминої загибелі, ми просили, щоб нас відселили. У двох кімнатах жило нас шестеро — я з родиною, батьки, сестра. Але урядова комісія, яка вирішувала проблеми потерпілих на шахті, улітку дійшла висновку, що наш будинок добрий, жити можна, — додає 27-річний Олександр Кулинич.
Мер міста стверджує, що не міг вкладати гроші в капремонт аварійної будови, бо вона належала Міністерству енергетики та вугільної промисловості.
— Ми листувалися, говорили щоб включити цей будинок у протокол державної комісії з трагедії на шахті Бажанова, людям обіцяли квартири, в одній розпочали ремонт. Але ми не мали права виділяти гроші, а від держави вони не надходили, — говорить міський голова Олександр Мальцев.
Після обвалу експерти дійшли висновку, що будівля не підлягає відновленню. У міськраді розглядають питання про купівлю квартир у місті за бюджетні кошти. Дім охороняє від мародерів міліція.
10 жителів переїхали до родичів, інших оселили в готелі "Маяк".
— Там гарячої води немає, холодна — годину вранці та годину ввечері, готувати їжу нема де, — каже Олександр Кулинич. — У мене синові 2,5 року. Дружина кип'ятильником підігріла молоко, зробила бутерброд, отак і поїли. У кімнаті плюс 15, сусіди приходять грітися, бо в них 10 тепла.
Старих будинків, які можуть впасти, в окрузі щонайменше три, вважають жителі мікрорайону.
Торік у травні в Макіївці рухнула частина стіни в житловому будинку, зведеному 80 років тому. Люди помічали, що стіна накренилася. Зверталися зі скаргами, але комунальники не реагували.
Коментарі
3