100 років тому в селі Старуня Богородчанського району Івано-Франківської області під час видобутку озокериту, земляного воску, у шахті знайшли туші мамонта та волохатого носорога. Тепер на цих землях Олег Адаменко, 72 роки, професор Національно-технічного університету нафти й газу, сподівається знайти кроманьйонську людину, яка змінила неандертальську.
— Якщо знайдемо згустки ізотопів вуглецю, характерні для організму тварин, то можна буде найти носорогів і мамонтів, а як пощастить — і кроманьйонську людину, — припускає науковець. — Вона також попадала у цю пастку і тонула в озерах.
Мамонт і носоріг, яких відкопали 1907-го, добре збереглися, бо застрягли у щільному шарі озокериту, куди не доходив кисень. Знайдений мамонт зберігається у Краківському музеї в Польщі. Частина його шкіри — у Львівському природознавчому музеї. Зі шлунків виявлених тварин учені дослідили неперетравлену їжу та відновили палеографічну ситуацію території. Мамонт щодня міг з"їдати 400 кг рослин.
— Понад десять тисяч років тому на території сучасних Карпат росли карликові берізки, трав"янисті рослини. Цю флору назвали тундростеп. Зараз такої кліматичної зони немає. Холодний клімат і водночас багато трави, — пояснює Адаменко. — Льодовики з нинішнього Прикарпаття відступили на північ, і мамонти вимерли. Львівська область була під зледенінням довший час, ніж Івано-Франківська та Чернівецька.
Дослідження поселень стародавньої людини в Старуні професор веде спільно з польськими науковцями. За допомогою зондування поверхні вивчають геологічну будову. Геохімічні показники води і ґрунту допоможуть визначити місця залягання нових знахідок. Олег Адаменко впевнений, що добре збережений кроманьйонець знаходиться під землею в селі.
— Знайти древню людину справді можливо. Навколо населеного пункту розташовані 12 пізньопалеолітичних і мезолітичних стійбищ, — переконує вчений. — Тим паче у скелеті однієї з тварин виявили залишок списа.
Коментарі