Президент України 54-річний Віктор Ющенко може розпускати Верховну Раду. Учора закінчився 30-денний термін, відведений Конституцією на утворення нової коаліції.
У четвер у Львові глава держави сказав, якщо Блок Юлії Тимошенко, "Наша Україна — Народна самооборона" та Блок Литвина не утворять коаліції, то він скористається правом розпуску.
Попередня більшість офіційно розпалася після того, як БЮТ і Партія регіонів ухвалили низку законів, що обмежують повноваження президента. Прем"єр 47-річна Юлія Тимошенко звинуватила тоді в розвалі демократичної коаліції президента та "нашоукраїнців". І сказала, що тепер вибирає між "поганим" і "дуже поганим". Хоча в лютому 2006 року лідерка БЮТу виключала будь-який союз із партією Віктора Януковича:
— Наш блок може об"єднатися з "Регіонами" тільки за умов, якщо НЛО забере мене на тарілку, проведе наді мною незаконні дослідження та позбавить пам"яті та розуму. Інших обставин для такого об"єднання не існує.
Після розпаду демократичної коаліції БЮТ вів переговори про створення більшості з Партією регіонів. Два тижні тому "бютівці" з "регіоналами" прийняли в першому читанні законопроект, яким встановлюється кримінальна відповідальність за розпуск Ради на непередбачених Конституцією підставах. Також було прийнято в першому читанні законопроект Януковича "Про держслужбу" — він вимагає від держслужбовців знання російської мови.
Але "бютівці" й "регіонали" не змогли домовитися. Перед БЮТ постала альтернатива: або новий союз із пропрезидентською "Нашою Україною", або дочасні вибори.
— Якщо президент Ющенко та лідер опозиції Янукович все ж таки штовхнуть парламент на дострокові вибори, логічно було б проводити одночасно і президентські, і парламентські. Тоді виникає логіка подолання кризи, у суспільства виникає можливість переформатувати все політичне поле, — заявила Тимошенко минулого тижня.
Однак учора БЮТ частково виконав умови НУ-НС і скасував низку ухвалених з "регіоналами" антипрезидентських законів. Проте на 16.00 шанси на створення коаліції були примарними.
Керівник Центру прикладних політичних досліджень "Пента" 49-річний Володимир Фесенко говорить, що інтрига з розпуском Верховної Ради триватиме до останнього.
— Останні події у Верховній Раді свідчать про те, що з"явився реальний шанс на відновлення коаліції між БЮТ і НУ-НС за участю Блоку Литвина, — зазначає політолог. — БЮТ пішов на поступки, яких вимагав президент.
Фесенко вважає, що нині все залежить від Віктора Ющенка.
— Якщо в останній момент нічого не зірветься, то з"явиться можливість втретє сформувати демократичну коаліцію, — каже. — Але ризик, що коаліційна угода не буде підписана, залишається. Бо багато образ, взаємної недовіри. З іншого боку, дострокові вибори ризиковані для всіх політичних сил, бо ніхто не впевнений у своєму результаті.
У Партії регіонів вважають, що виборів не уникнути.
— Ми цього разу матимемо набагато кращий результат. Наша ціль — 226 голосів, щоб можна було самим створити більшість і диктувати умови, — говорить "регіонал" Василь Хара, 61 рік.
Коментарі