Біля огорожі Верховної Ради збираються 20 правозахисників. У четвер вранці депутати мають голосувати за нового уповноваженого з прав людини. На цю посаду претендують двоє — співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров та урядовий уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Валерія Лутковська.
— Депутати! Зробіть демократичний вибір! Оберіть незалежного омбудсмена Євгена Захарова! — кричить 22-річний Михайло Золотий з організації "Об'єднання Богдана Хмельницького". Заспівує "Вставай, страна огромная", а потім гімн України.
Розвішують на металевий паркан плакати "Захаров — народний омбудсмен", прикріплюють скотчем. За мітингом спостерігають четверо правоохоронців та кілька чоловіків у цивільному з маленькими відеокамерами. Мітинг триває годину.
У сесійній залі обрання омбудсмена розглядають першим. Захаров і Лутковська сидять у ложі для гостей. Перший до трибуни йде виступати Захаров.
— 40 років займаюся правозахистом, — розповідає. — Останні два роки права людини не є принципом державної політики. Держава не хоче йти на діалог із суспільством.
До трибуни виходить Лутковська.
— Уповноважений має давати рекомендації державі, як діяти, щоб не порушувати прав людини, — каже.
— Вы — политически независимый кандидат, — включає мікрофон "регіонал" Михайло Чечетов, 58 років.
— Ганьба! Ганьба! — починають кричати "бютівці".
Спікер Володимир Литвин натискає дзвоник, просить заспокоїтися. Чечетов продовжує:
— Вы не служите политическим силам. Вы и дальше будете сохранять независимость.
— Я працювала з різними міністрами і ніколи не залежала від когось. Об'єктивність буде збережена, — каже. Хоча ходять чутки, що вона — людина міністра юстиції Олександра Лавриновича.
— Зараз ув'язнені Тимошенко та Луценко. Чи порушують їхні права? — запитує "бютівка" 57-річна Олена Бондаренко. — Чи вважаєте ви, що правосуддя в Україні відповідає законам?
— Проблеми з правосуддям не вирішена. Але в мене конфлікт інтересів, бо я є уповноваженою уряду. Тому я не відповідатиму на запитання, доки ви не визначитеся з голосуванням.
Депутати створюють лічильну комісію з 20 парламентаріїв, які рахуватимуть бюлетені з голосами за нового омбудсмена. Результати обіцяють оголосити в другій половині дня.
Коментарі