Верховна Рада відклала прийняття закону про порядок організації і проведення мирних заходів. Депутати кажуть, на це вплинули понеділкові акції протесту в 22 містах України. Вони були незвично короткими. Також незвичними за формою проведення — люди живим ланцюгом утворили слово "НІ", лягали на асфальт, злагоджено вигукували слогани.
— Цей закон обмежував би право на зібрання громадян. Його відкладення — це єдина реальна перемога громадянського суспільства за останній час, — переконаний учасник акції в столиці, член правління інституту "Республіка" Володимир Чемерис, 47 років. — Більше того, коротенька акція протесту стала такою влучною, що про неї вже тиждень говорять в інформаційному просторі. Це ми провели так званий флеш-моб (спланована масова акція, в якій група людей несподівано з"являються в громадському місці й протягом кількох хвилин виконують заздалегідь обговорені дії, потім швидко розходяться. — "ГПУ").
Як виникла ідея проведення цього флеш-мобу?
— В Інтернеті є кілька розсилок, що об"єднують людей із різних міст. Одна присвячена закону про порядок проведення заходів, інша — "Тоталітаризм", "Ліва справа", "Проти всіх". Читачі певні ідеї обговорюють в Інтернеті, потім пропонують, як діяти. Якщо треба, то учасники акції протесту додатково зустрічаються. Така форма організації протесту позичена з-за кордону.
Для України це нова форма організації протесту?
— Раніше були такі флеш-моби, але не настільки дієві. А цей — привернув увагу преси, став сюрпризом для влади. Ми самі здивовані результатом.
Це стало сюрпризом для влади
У чому секрет успіху?
— Суспільство почало активно реагувати на спроби порушити їхні права, зокрема на свободу зібрань. Кожен розуміє, що єдиний засіб захистити свої права — вийти на вулицю.
Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов запропонував проводити акції протесту в полі за містом
— Людина не завжди розуміє, що говорить. У Конституції немає обмежень щодо місця зібрання громадян.
Коментарі