Завдяки запровадженню перевірки документів для обміну валют Національний банк заощадив півмільярда доларів із Держрезерву.
Обсяги купівлі валюти зменшилися, бо ця операція стала недоступною для тіньового бізнесу, вважає голова Національного банку Сергій Арбузов.
Фінустанови досі не отримали письмових інструкцій щодо порядку обміну. Невеликі суми погоджуються відпускати без документів. Приміром, обмінник на вул. Гагаріна у Черкасах продав $100.
— Ну взагалі-то не прийнято без документів, але я поміняю. Люди часто приходять без паспорта. Але від того, скільки я поміняла, залежить моя зарплата. Чого ж позбавлятиму себе заробітку, — каже касирка обмінника на вул. Пирогова у Вінниці. Погоджується продати $50.
Підприємець 53-річний Василь купує валюту у вуличних міняйл. Має сім крамниць одягу та взуття в Черкаській області. Живе в місті Умань. Товар закуповує за долари. Щомісяця міняє $3–5 тис.
— Якщо в банку з документами засвічуся, податкова мене за жабри візьме. Лучче без паспорта у міняйлів. На Центральному ринку в Черкасах у базарні дні їх стоїть чимало.
Жителі малих міст та сіл валюту міняють тільки з рук, підтверджує керівник Українського банківського порталу Олексій Лупоносов, 34 роки.
— У містечках є цілі мережі міняйл. Місцеві жителі їх добре знають, тому не бояться обману. З ними підтримують зв'язки місцеві бізнесмени. Валютний ринок пішов у тінь.
У вересні офіційно купили понад $3 млрд, здали вдвічі менше.
Коментарі