четвер, 24 травня 2007 07:10

Михайло Левчак зробив триста діжок

70-річний Михайло Левчак із села Стрипа Ужгородського району Закарпаття понад 30 років виготовляє дерев"яні діжки для вина, капусти й огірків. Його вироби стоять у погребах усіх навколишніх сіл.

Будинок Михайла Левчака розташований у центрі села біля автобусної зупинки. Бондар виходить із-за хати у темних штанях, залатаній робочій куртці, на голові — чорний берет. Кульгає на ліву ногу. Запрошує до літньої кухні. За хвилину заносить до хати 50-літрову дубову діжку. Ставить на стіл. Пояснює, що це остання, яку зробив.

Розповідає, як захопився бондарюванням.

— То ще були артілі, у 1957 році після армії працював на одній із них в Ужгороді, — каже Левчак. — Робили для заводів бочки з тополі, бука — для маргарину й огірків. Праця не дуже важка — усе автоматика.

В артілі Михайло Левчак пропрацював тільки п"ять років. Потім був водієм у їдальні, а діжки виготовляв удома. Для цього придбав верстат для розпилювання колод.

— Щоби зробити двістілітрову бочку, треба потратити тиждень часу, — розповідає, присівши на ліжко. — Люди зі своїм матеріалом замовляли діжки на вино, на квашену капусту. У сусідніх селах були ще два бондарі. Але вони вже вмерли. Тепер ся справа занепала: нікому не треба бочки. А в той час я багато заказів мав. Дерев"яні дощечки з дубу, шовковиці чи акації складав довкола у круг, зв"язував тросом. Усередині між ними розводив вогонь. Потім дерево обливав водою. Воно запарювалося, пом"якшувалося і стягувалося в дугу. Наверх накладав металеві обручі, а проміжки між дощечками закладав листям очерету. Пару років мені помагав син. Він — столяр.

До хати заходить невістка Михайла Левчака Тетяна з торбою продуктів. Викладає все до шафи. Підкидає до печі сухих дров і виходить із відрами по воду.

Бондар розповідає, що дерев"яні діжки служать по 30–50 років. Головне — мити й тримати їх у сухому.

— Для виноградного вина найліпші дубові бочки, — каже Левчак. — Я сам тримаю вино тільки в таких. Маю п"ять бочок — на 50, 120 і 200 літрів.

Гроші за діжки Левчак брав дуже рідко. Більшість виготовив за "дякую". Зробив 300 бочок.

— П"ять років тому 150-літрова бочка коштувала 150 гривень. А недавно чув, що на базарі добра 200-літрова коштує 600, — каже Левчак. — Беруть по 2,5 — 3 гривні за літр.

Зараз ви читаєте новину «Михайло Левчак зробив триста діжок». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі