вівторок, 23 серпня 2022 07:05

Німецька армія програла битву

Німецька армія програла битву
Після Курської битви 1943-го співвідношення сил на фронті різко змінилося на користь Червоної Армії. Фото: РІА

Поразкою німців закінчилася 23 серпня 1943-го Курська битва. Вважається найбільшою битвою в історії із застосуванням бронетанкових сил. Тривала 50 днів.

Влітку 1943 року німцям вдалося зосередити потужні сили на Східному фронті, щоб завдати удару по радянських військах. Хотіли знищити на Курській дузі – виступі на лінії фронту – сили Червоної армії.

Для проведення операції "Цитадель" німецьке командування зосередило на ділянці 50 дивізій, з них 18 танкових і моторизованих. Було майже 900 тис. чоловік, 10 тис. гармат і мінометів, майже 2,7 тис. танків і понад 2 тис. літаків.

5 липня німці почали наступ на Курськ з районів Орла й Бєлгорода. Битва тривала півтора місяця. Радянські сухопутні війська, підтримані з повітря ударами повітряних армій, авіацією дальньої дії, відкинули супротивника на захід на 140–150 км, заволоділи Орлом, Білгородом і Харковом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гітлер ледь не потрапив у полон у Запоріжжі

За даними радянських джерел, вермахт втратив у Курській битві 30 дивізій, понад 500 тисяч солдатів і офіцерів, 1,5 тисячі танків. Втрати радянських військ перевершили німецькі: 863 тис. чоловік. Під Курськом Червона Армія втратила понад 6 тис. танків.

Після Курської битви співвідношення сил на фронті різко змінилося на користь Червоної Армії. 6 листопада 1943-го звільнили Київ, а до кінця року — всю Лівобережну Україну, Північний Кавказ, і розпочалося звільнення Правобережної України та Криму.

Радянські війська повністю оточили Берлін 25 квітня 1945 року. В битві за місто взяли участь понад 3,5 млн осіб, 52 тис. гармат, 7750 танків та 11 тис. літаків. Перша хвиля радянських військ армії була більш дисциплінована та слухняна. Однак друга – більше зацікавлена не в боротьбі з вермахтом, а з цивільним населення. Радянські солдати шукали в цивільних зброю, алкоголь і годинники. За відмову здавати годинник розстрілювали.

2 травня німецький офіцер-парламентер Вейдлінг в супроводі трьох німецьких генералів перейшов лінію фронту і здався в полон. Через годину він написав наказ про беззастережну капітуляцію. Німеччина втратила здатність до організованого опору й незабаром капітулювала.

Зараз ви читаєте новину «Німецька армія програла битву». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі