неділя, 05 лютого 2023 12:23

Храм, мечеть, музей і знову мечеть: як змінювалося призначення Айя-Софії

Храм, мечеть, музей і знову мечеть: як змінювалося призначення Айя-Софії
З 1934 року пам'ятка Стамбула була музеєм, відповідно до заповітів Мустафи Кемаля Ататюрка. Фото: Reuters

Президент Турецької Республіки Мустафа Кемаль Ататюрк 5 лютого 1935-го підписав указ про створення музею Айя-Софія та виселення з будівлі мечеті.

У столиці Візантійської імперії 532-го почали будівництво константинопольського храму святої Софії. Він протягом тисячоліття був головним храмом православного світу. Собор звели на найвищому місці пагорба, де в античні часи стояв акрополь давньогрецького міста Візантії. Зодчі застосували унікальні на той час технології - в цемент додавали масло для міцності, вапно готували на ячмінній воді. Стіни будували з особливих полегшених цеглин, які зменшували тяжкість величезного купола. На них були відтиснуті слова: "Нехай Господь допоможе".

Будували Святу Софію всією імперією. Проект поглинув три річних доходи Візантії: з усіх кінців імперії доставлялися мармурові брили, золото, срібло, слонову кістку, перли, дорогоцінне каміння для оздоби. Для престолу ювеліри зробили особливий сплав із золота, срібла, товченого перлів і дорогоцінного каміння. Храм у висоту сягав 55 м, що в ті часи вважався майже хмарочосом, Купол діаметром 33 м стояв на чотирьох потужних колонах заввишки 23 м. Саме будівництво тривало 5 років, 10 місяців і 10 днів. Собор висвятили на честь Святої Софії, вдови-мучениці, яка виховувала своїх дочок Віру, Надію та Любов у глибокій християнській вірі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Безумний халіф зруйнував найбільшу святиню християн

Майже 1000 років собор залишався символом християнства. Остання літургія в ньому розпочалася 28 травня 1453-го і тривала всю ніч. Вранці в собор увірвалися яничари султана Мехмеда II, які захопили Константинополь. Мехмед ІІ наказав перетворити собор на мечеть. До нього прибудували 4 мінарети і він перетворився на Мечеть Ая-Софія.

Засновник сучасної турецької держави Кемаль Ататюрк перетворив собор у музей, а ЮНЕСКО включило його до списку Всесвітньої спадщини. 2020-го президент Туреччини Рджеп Таїп Ердоган знову перетворив музей на мечеть. Проти виступили багато країн та церков. Рішення турецької влади розкритикували ЄС, США, Німеччина, Всесвітня рада церков та Папа Римський. 24 липня вперше за 86 років в соборі здійснено намаз. Взяв участь сам Ердоган.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган вирішив перетворити на мечеть церкву Христа Спасителя в Стамбулі. У цьому візантійському храмі з 1948 року діє музей.

Це друге такого типу рішення турецького лідера за останній час. У першій половині липня перетворив у мечеть собор святої Софії. З 1934 року пам'ятка Стамбула була музеєм, відповідно до заповітів засновника світської Турецької держави Мустафи Кемаля Ататюрка.

Зараз ви читаєте новину «Храм, мечеть, музей і знову мечеть: як змінювалося призначення Айя-Софії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі