вівторок, 29 жовтня 2013 11:51

Античні митці зображали амазонок прекрасними і чутливими
23

Амазонка з пораненою подругою на руках
Фото: Фото: antiquity-ru.livejournal.com
Поранена амазонка. Поліклет. V століття до н.е.
мазонка Маттеї. (Права рука перед обличчям, сагайдак)
Терракотовая статуэтка амазонки, III век до н.э.
Амазонка Сосікла (Ліва рука перед животом)

Античні історики войовничих жінок-амазонок селили в Малій Азії, на Кавказі й у Приазов'ї. Геродот, зокрема, зазначав, що після однієї війни з греками амазонки висадилися на скіфській землі — теперішній Україні — й поступово змішалися з місцевим племенем. Найновіші дослідження показують, що перші амазонки селилися на території Азербайджану, а вже потім поширилася на інші регіони.

Є згадки про войовничих жінок і на території УКраїни, зокрема на Поліссі. Професор Іван Денисюк натрапив на записи мандрівника 10 ст. Ібрагіма Ібн Якуба. Розповідаючи про землі польського князя Мєшка той пише: "Межують із Мєшком на сході Руcи і на півночі Пруси. На захід од Русів — місто жінок (тобто між Польщею і Руссю — теперішнє Полісся. — "Gazeta.ua). Вони володіють землями й невільниками, і коли котра-небудь із них народить сина, то вона його вбиває. Вони їздять верхи й самі виступають на війну і відзначаються сміливістю та хоробрістю".

Згадує про жінок-воячок й автор "Повісті временних літ": "Амазонки ж чоловіків не мають, подібно скотам безсловесним, — цитує він грецьку хроніку. — Але один раз на рік, весняного дня, виходять зі своєї землі і злучаються з чоловіками навколишніх місць і вважають той час урочистим і великим святом. Коли ж відчують в утробі зачаття, розбігаються звідти всі. Коли приходить час родити і народжується отроча, гублять його, а якщо дівчина, то вигодовують її старанно і виховують".

Сліди жінок-воячок присутні і у поліському фольклорі, зокрема у стародавній пісні, яку співали в селі Тур Ратнівського району Волинської області:

Круз наше село Турецькоє,

Перейшло войсько дивоцькоє.

Котора дівка корогву несла,

То тим вона велика зросла.

А которая перепилочка (палицю),

То та виросла невеличка,

А которая в барабан била,

Вона виросла як калина.

Якими ж уявляли амазонок їхні сучасники греки і римляни? Давньогрецький лікар Гіппократ писав, що дівчатам з амазонського племені з дитинства припалювали праву грудь, щоби загальмувати її розвиток. Ліва ж виростала більша, зате з правого боку ніщо не заважало стріляти з лука та рубатися мечем верхи на коні.

Пропонуємо вам добірку творів мистецтва, на яких зображені амазонки. Як бачимо, одягнені вони у звичайний військовий або щоденний одяг, груди на місці. Хоча можливо це була просто данина естетиці?

Зараз ви читаєте новину «Античні митці зображали амазонок прекрасними і чутливими». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі