25-річного Віктора Шламова із Білої Церкви на травневі свята вкусив жовтобрюхий полоз. Ця неотруйна змія є найбільшою у Європі. Сягає завдовжки до 2,5 м. Після укусу полоза рана болить, наче вжалила бджола.
— Ми з друзями відпочивали біля Південного Бугу в Миколаївській області, — розповідає Віктор. — Коли піднімалися на пагорб, відчув, наче щось укололо в стопу. Під ногами побачив велику сіру змію, яка вп"ялася зубами в черевик. Рептилія була завдовжки 1,5 метра, мала трикутну голову. Швидко відкинув її ногою й трохи відбіг. Вона, видно, загубила мене в полі зору, тому відповзла за каміння. Стопа опухла. На ній було 20 дрібних ранок. Це мене заспокоїло, бо отруйні змії мають два великі зуби. Ними впорскують отруту. А неотруйні кусають всіма малими зубами. Від них рана більша, та небезпеки менше.
Віктор зробив собі перев"язку та пішов до амбулаторії села Мегія. Там визначили, яка саме змія його вкусила.
— Рану після гадюки не розрізають, а стискають, аби видавити кров. Через розріз є більша ймовірність занести інфекцію. Ні в якому разі не можна висмоктувати отруєну кров, бо в роті можуть бути тріщини, в які потрапить отрута, — каже київський серпентолог Сергій Калачов, 44 роки. — Місце укусу промийте водою. Якщо вкусила гадюка, то джгут вище рани накладайте лише на півгодини. Інакше перетиснута кінцівка почне розбухати, може буде шок. Не припалюйте укусу й не мастіть йодом. Це рознесе отруту по всьому організмові. Не можна багато рухатися. Пийте якнайбільше води, аби з потом виходила отрута.
У лікарні потерпілому колють російську вакцину. За ампулу просять 50–60 грн. В аптеках цих ліків не продають. Роблять вакцину з крові коней.
— Коневі колють невелику дозу отрути. Коли тварина перехворіє, беруть кров з антитілами. Колоти сироватку самому не раджу. В одному з 10 випадків у пацієнта може бути сильна алергія.
Корова гине за дві години
В Україні водиться єдиний різновид отруйних змій — гадюки. Найбільше їх у Миколаївській та Херсонській областях. У степу вони часто нападають на худобу. Від укусу гадюки корова помирає за 2 год.
— У Києві за цей рік зафіксовано шестеро потерпілих від змій. Усі вижили, бо вчасно звернулися до лікарні, — каже київський імунолог Андрій Маслянков, 65 років. — Якщо змія кусає у кінцівку, отрута поширюється за три-чотири години, в іншу частину тіла — за дві. Найшвидше розійдеться від укусу в місце, де поряд велика артерія.
Щороку в столиці до лікарів звертаються приблизно 40 потерпілих від змій. Більшість із них укусили вужі чи неотруйні мідянки. Рани гояться швидко.
Востаннє смерть від укусу змії у столиці фіксували 2003 року.
Коментарі
1