— Із чоловіком живемо вже шість років, а дітей не маємо. У мене проблеми із щитовидкою. Захворіла після аварії в Чорнобилі, я звідти родом. Лікувалася в Німеччині, але не допомогло, — розповідає 25-річна Світлана Черевко. Її чоловікові Володимиру 30 років. — Страшно, що дітей може не бути. Я в сім'ї сьома, наймолодша. Усі мої сестри мають своїх дітей. Не знаю, куди кидатися по допомогу.
Родині Черевків знайомі порадили звернутися до столичного центру репродуктивної медицини, де роблять запліднення у пробірці. Туди направляє комісія з Міністерства охорони здоров'я України. Попередньо жінка має обстежитися за місцем проживання.
— Беремо жінок, в яких непроходимість маточних труб або вони взагалі відсутні. Але при цьому в пацієнтки гормони мають бути в нормі, а в чоловіка — нормальна спермограма. Також вони не повинні мати генетичних захворювань, — каже Тетяна Овсяннікова, 47 років, завідувачка відділу репродуктології та ендокринної гінекології. Показує холодильну камеру, де зберігаються заморожені в пробірці ембріони. — Спершу ми викликаємо в жінки суперовуляцію. Через 10 днів призначаємо стимулюючу терапію. Спостерігаємо, як ростуть фолікули. Коли вони мають потрібні розміри, робимо пункцію, щоб отримати яйцеклітини. Чоловік у цей день здає сперму. Відбувається штучне запліднення. Через чотири доби ембріони заносять у матку.
У разі патологій вагітність переривають. Процедуру запліднення повторюють через два місяці.
— Перших дітей ми отримали лише цього року. Одна жінка народила в березні, друга в квітні. Найбільше в нас 35-річних. Чула, що запліднили жінку, якій 65 років. Лікарі зробили чудо, але це надто пізній вік. Така жінка вже соціально неадаптована до маленької дитини. Штучне запліднення можна робити з 18 років. І краще не пізніше 49.
У приватних клініках практикують також сурогатне материнство найближчої родички при відсутності матки в жінки, яка хоче завагітніти. Також залучають донора. Батьки його самі вибирають за зовнішніми ознаками.
— Крім кольору очей, волосся та зросту можна дізнатися, яка освіта в донора. Уся інша інформація закрита.
В Україні за даними Міністерства охорони здоров'я зареєстровані близько 30 тис. випадків жіночого і 5 тис. чоловічого безпліддя.
Коментарі