Опозиційні партії відмовилися від ідеї обнулення списків і готові піти до нової Верховної Ради. Водночас, вони не визнають результати парламентських виборів і вимагають від влади розслідувати всі порушення, які було зафіксовано.
Вся ця ідея з обнуленням списків абсолютно безглузда. Треба розуміти і пам'ятати — закон не передбачає такого. Те, що було у 2007 році, зараз вже неможливе. Єдине, що можна зробити — це відмовитися від депутатських мандатів. Але це є досить складною і дуже ризикованою процедурою.
Якщо піти на такий варіант відмови від депутатських мандатів, як пропонував зокрема Анатолій Гриценко, то це може призвести до обнулення самої опозиції, бо в парламенті просто не буде реальної опозиції. Одразу виникає декілька ризиків, починаючи від того, що немає впевненості, що всі опозиціонери відмовляться від своїх мандатів. Особливо це стосується кандидатів у депутати, які знаходяться наприкінці виборчого списку партії. І ця проблема досить серйозна.
Якщо все ж опозиціонери зараз відмовляться від своїх мандатів, то їм варто не забувати, що до початку грудня ще буде діяти чинна Верховна Рада із сьогоднішньою більшістю і вона може просто оперативно внести зміни до виборчого законодавства. Володимир Литвин вже про один такий варіант сказав. Якщо депутати-мажоритарники будуть здавати мандати, Рада просто внесе такі зміни, за якими переможцями виборів будуть визнавати кандидатів, які посіли другі місця на окрузі. Ризиків, на жаль, дуже багато. Я вже не кажу про можливості повної зміни виборчого закону, якщо неминучий буде варіант з перевиборами. Тому, думаю, що коли ці ризики усвідомили в опозиції, там обрали більш розумний варіант і відмовилися від ідеї з обнуленням списків.
Відмова від присутності у Верховній Раді заради збереження опозиційної гідності — це, звичайно, важливо, але це більше нагадує принцип "хай гине світ, але перемагає справедливість". Адже є рівні відповідальності, коли треба думати, що буде завтра і як завтра треба буде діяти. Тому, думаю, опозиція якраз зараз намагається діяти саме з точки зору відповідальності, зокрема, враховуючи те, що присутність в Раді трьох опозиційних сил дасть можливості брати участь у формуванні виборчих комісій і на президентських, і на наступних парламентських виборах. Відмовлятися від участі в парламентських виборах було б трагічною помилкою.
На користь опозиції може зіграти той факт, що зараз у Партії регіонів не буде стійкої стабільної більшості. За нинішніми підрахунками, офіційну більшість, якщо вона буде створена, Партія регіонів може утворити за рахунок депутатів-мажоритарників, але тоді вона буде десь на рівні 226-227 депутатів, тобто це мінімум людей для більшості. Це дуже ризиковано, адже це дуже мала і хитка більшість. А якщо будуть ще й "тушки", то це викличе неминучий внутрішньопарламентський конфлікт і серйозні критичні оцінки з міжнародних організацій. Саме "тушкування" призведе до остаточного визнання виборів недемократичними. Тому спроба "тушкування" вже була б серйозною помилкою для ПР.
Тому опозиції зараз варто готуватися не до бліц-кригів, а до довготривалої опозиційної окопної війни в парламенті.
Крім того, саме нинішнє представництво в парламенті і є найбільш вдалим плацдармом для участі в президентських виборах. Якщо в опозиції такого плацдарму не буде, можна вже сказати заздалегідь, що президентські вибори буде програно.
Коментарі
6