середа, 07 квітня 2021 21:11

Витрати на продукти зменшуються - експерт пояснив, чому

Витрати на продукти зменшуються - експерт пояснив, чому
Під час карантину приватне споживання продовжувало рости. Фото: pixabay

В Україні відбувається хоча і скромний, але ріст економіки. Якщо не буде шокових ситуацій, то доходи населення будуть поступово зростати. У результаті бідність повинна зменшуватись. Хіба що сприйняття людей буде рухатись в інший бік, бо воно суб'єктивне. Сьогодні навіть люди, які нормально харчуються, одягаються, назвуть себе бідними, тому що їм не вистачає, наприклад, на відпочинок, каже Gazeta.ua виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук.

Посилаючись на офіційну статистику, експерт розповідає, що частка витрат з середнього споживчого кошика на продукти харчування з роками зменшується.

"Якщо кілька років тому це було близько 50%, зараз - вже близько 44%. Це ознака того, що рівень доходів зріс, при тому що люди напевне не почали менше харчуватися, а навпаки витрачають на більш якісні продукти", - пояснює експерт.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На чому українці економлять найбільше

Він додає, що зарплати і доходи зросли.

"В нас падіння економіки було на 4%. Порівняно з попередніми кризами, це взагалі ніщо. Ми так не сильно впали, бо приватне споживання продовжувало рости. Якщо в перший етап карантину бізнес і суспільство були перелякані, дотримувались обмежень, то далі всі просто ігнорували закон. У західних країнах дотримувались введених правил. Там було страшне для них падіння. Крім того, через обмеження на подорожі за кордон ми зекономили шалені суми валюти. Коли експорт падає не настільки стрімко, як імпорт, це дає додатковий плюс по національним рахункам", - каже Дмитро Боярчук.

На його думку, аби доходи українців збільшувались, держава має припинити втручатися у приватні справи бізнесу.

"Коли держава забирає у людей результати їхньої праці, щоб перерозподілити менш активним громадянам, то ті, хто створює додану вартість і тягне економіку вгору, переїжджають в іншу країну. А країна потім позичає або входить в кризу. У нас всі вірять, що держава повинна бути соціальною. Такі втручання призводять до того, що бізнес, який міг би вести справи в Україні, приймає рішення вести справи в Польщі чи Німеччині. Зараз все легко відкривається. Мобільність збільшилась, а урядовці це не дуже усвідомлюють", - зазначає експерт.

Він додає, що основна роль держави - забезпечувати верховенство права.

"У інших сферах - чим менше держави, тим краще для добробуту громадян. У всіх країнах, де держава починає активно перерозподіляти національне багатство, з'являються проблеми. Можна подивитися на Венесуелу чи інші країни, що пропагують соціалізм. Настає момент, коли нема чого перерозподіляти", - резюмував експерт.

Через локдауни падає купівельна спроможність населення, тому головною загрозою українці називають бідність. Найбільше суспільство хвилюють високі ціни та низький рівень доходів.

Зараз ви читаєте новину «Витрати на продукти зменшуються - експерт пояснив, чому». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі